niedziela, 29 stycznia 2012

Czekając na kody

Tak prezentuje się aktualny schemat stacji ISS znajdujący się w anglojęzycznej Wikipedii:
Zdecydowałem się go umieścić tutaj ze względu na to, że jest on bardziej czytelny dla mnie niż jego polski odpowiednik. Tymczasem pora zajrzeć do dzisiejszej dzisiejszej poczty:
Dear Educators,
Thank you for signing up for the Winter 2012 EarthKAM Mission.  We know many  of you are excited to receive your codewords to begin making image requests. 
Skoro list zaczyna się w ten sposób, to pewnie są jakieś problemy.
Unfortunately, we cannot generate codewords at this time because of a  scheduled engine reboost on the ISS.
Ano mamy odpowiedź. Planowana zmiana parametrów orbity ISS. Próbuję znaleźć na szybko jakieś informacje na ten temat. Niestety, ani w materiałach prasowych ani na spaceflight.com nie ma nic. Nie znajduję również niczego na Kosmonaucie - trochę szkoda.
Codewords will still be generated in time for the mission, though we will not  accept any image requests before Tuesday.
Please remember to review the user guide  (https://earthkam.ucsd.edu/files/pdf/ek_smoc_guide.pdf) in preparation for the mission.
Thank you,
EK-Help 
No tak. Wtorek - czyli 31bieżącego miesiąca to data rozpoczęcia  misji. Już widzę, jak ludzie rzucą się na serwis. Pozostaje sensownie wypełnić oczekiwanie  -  zachęcam zatem w międzyczasie do przejrzenia materiałów edukacyjnych  EarthCamu. Można je podzielić na trzy grupy:  pierwsza zawiera głównie pdf-y poświęcone między innymi podstawom mechaniki orbitalnej oraz interpretacji zdjęć.  W drugiej znajdziemy przykładowe projekty uczniów. Ja natomiast chciałbym polecić trzecią - Images
Zawiera ona szereg zdjęć pogrupowanych na widoczne powyżej kategorie oraz prezentacje zrealizowane w ramach jednych z pierwszych misji EarthCam'u. Z jednej z nich, zawierającej zdjęcia zrealizowane w trakcie  STS-99 pochodzi zdjęcie widoczne poniżej:
Przedstawia ono jezioro Kuku-nor - warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki zostało ono opisane oraz fakt że choć w Wikipedii opisane jest że pokrywa się ono lodem przez pięć miesięcy w roku to podobnego zdjęcia raczej łatwo nie znajdziemy. Na zakończenie mam jeszcze  prezentację:
Powstała ona dwa lata temu, kiedy  nie znałem  jeszcze EarthCamu - inspiracją wówczas był serwis Virtual Astronaut (VA). Bawiłem się wtedy istniejącym w Orbiterze systemem markerów. Dla przypomnienia - umożliwia on naniesienie predefiniowanych znaczków na sferę niebieską lub powierzchnię Ziemi (oraz innych ciał niebieskich). System ten można bardzo łatwo modyfikować - przykładową procedurę opisałem na przykładzie Phoenixa.
Kończąc tego posta chodzi mi cały czas po głowie pewien pomysł. Zupełnie niedawno przesyłałem znajomym informacje na temat "domorosłych" symulatorów i symulacji lotów kosmicznych. Oprócz tych, które znałem od dawna, znalazły się w nich również materiały poświęcone Eclipse 2009, z której pochodzi tych parę zdjęć:
Projekt ten był realizowany w jednej z kanadyjskich szkół podstawowych,  zaś jego celem (oprócz przede wszystkim świetnej zabawy) było między innymi kształcenie umiejętności pracy zespołowej u biorących w nim udział dzieciaków. Warto zwrócić uwagę na jego złożoność: w samej, trwającej 12 godzin misji brało udział 27 osób.  A gdyby do stworzenia prostszej symulacji tego typu wykorzystać informacje z EarthCamu?
Odwołania:
I:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm

Brak komentarzy: