poniedziałek, 16 stycznia 2012

Ostatni wykład

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\konferencja20120114\Konferencjaindeks.htm
To był udany weekend:) Wróciliśmy z Gdyni, gdzie uczestniczyliśmy w konferencji naukowej Przyszłość edukacji w kontekście inicjatyw pozaszkolnych zorganizowanej przez gdyńską Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji oraz Business College for Teachers. Mieliśmy przyjemność poznać i wysłuchać fantastycznych, pozytywnie nastawionych do świata ludzi. Napiszemy o tym więcej kiedy tylko pojawią się w sieci konferencyjne materiały - większość wykładów i warsztatów była nagrywana. Tymczasem chciałbym się jednak zatrzymać przy książce, której okładkę widać obok. Trafiłem na nią gdy czekaliśmy na pociąg, w dworcowym punkcie z tanią książką. Właściwie to motyw na okładce zwrócił moją uwagę oraz fakt, że jeden z jej autorów był profesorem uniwersytetu Carnegie Mellon, tego samego na którym powstała Alicja. Zacząłem czytać: "Wielu profesorów wyższych uczelni wygłasza mowy zatytułowane "ostatni wykład". Prosi się ich, by wobec nieuchronnego końca rozważyli wyszystko, co uważają w swym życiu za najważniejsze. W trakcie ich wystąpień słuchacze powracają nieodmiennie do tego samego pytania: "Jaką mądrością chcielibyśmy się podzielić ze światem, gdybyśmy wiedzieli, że jest to nasza ostatnia szansa? Co uznalibyśmy za swoje dziedzictwo, gdybyśmy mieli jutro zniknąć?" Kiedy o taki wykład poproszono także Randy'ego Pauscha, profesora informatyki w Carnegie Mellon, nie musiał sobie wyobrażać, że to jego ostatnie wystąpienie, ponieważ stosunkowo niedawno wykryto u niego nieuleczalny nowotwór. Jednakże wykład, który wygłosił - "Prawdziwe spełnienie dziecięcych marzeń" - nie dotyczył kwestii umierania. Pausch mówił o tym, jak ważne jest pokonywanie przeszkód i trudności, umożliwienie innym realizacji ich marzeń, wykorzystanie każdej chwili (ponieważ "czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz)." 
Tyle z przedmowy. Wykład, o którym opowiada książka można obejrzeć poniżej:

Jego tytuł brzmiał Really Achieving Your Childhood Dreams i został on wygłoszony osiemnastego września 2007 w sali McConomy Auditorium. W tym czasie lekarze dawali jeszcze Pauschowi od trzech do sześciu miesięcy życia. Książka została opublikowana niespełna siedem miesięcy później, ósmego kwietnia 2008r. stając się od razu bestsellerem. W tym czasie profesor znajdował się jeszcze we względnie dobrej formie, którą zapewniała mu terapia paliatywna. Miesiąc później wygłosił jeszcze przemówienie do absolwentów - zostało ono również umieszczone na YouTube. Zmarł 25 lipca tego samego roku.
Wracając jeszcze do umieszczonego powyżej filmu - choć jest on długi, zachęcam by znaleźć czas i obejrzeć go w całości - naprawdę warto. Na stronie profesora można również prześledzić  to, co działo się potem.  Można tam również znaleźć zdjęcia, transkrypt wykładu oraz towarzyszącą mu prezentację.
Odwołania:
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\konferencja20120114\Konferencjaindeks.htm

Brak komentarzy: