sobota, 29 grudnia 2012

Rok piąty ...

I:\orbiter\ch7\ch7indeks.htm
... prowadzenia naszego bloga powoli się kończy. Kiedy zastanawiałem się, co z tej okazji napisać trafiłem na nietypowy kalendarz. Znalazłem go na Orbithangarze, przerobiłem na pptx i osadziłem poniżej:
Jego autorem jest solarliner i kto wie, być może uda mi się umieścić w nim przynajmniej niektóre z "pobożnych życzeń" pochodzących jeszcze z 2010 roku:

Nie da się ukryć - z powodu WorldWide Telescopu kompletnie sobie Orbitera odpuściłem. Trochę szkoda - edukacyjnych zalet tej aplikacji przecenić się nie da. Niestety, Orbiter nadaje się raczej dla grup wiekowych starszych. Mam tu na myśli gimnazja (ostatnie klasy), licea i technika. Tymczasem my najlepiej czujemy się "oczko niżej", co zresztą dość wyraźnie widać na naszym blogu. Niemniej jednak do Orbitera powrócę - pretekstem będzie zapewne pojawienie się nowych DG4 oraz Strzały. Na razie pojawiły się ich wersje "gwiazdkowe". Specjalnie nie pali mi się z ich instalacją - poczekam. No, ale rozpisałem się o Orbiterze, a przecież kończy się rok. Wypada jakoś go podsumować - nie mam jednak specjalnej ochoty na osobiste wynurzenia. Pozostaje mi zatem, w imieniu Doroty i własnym, życzyć Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

piątek, 28 grudnia 2012

WWT 2012 - Podsumowanie

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\microsoft\MicrosoftIndeks.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\MOA\MOAIndeks.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\wwthighschool\marshist.htm
I:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm
I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm 
Jeszcze jedno zdjęcie z warsztatów WWT w MOA:
Od Warsztat z WWT w MOA - 15 grudnia 2012
Już nie pamiętam, jakie góry na nim widać. Można jednak dowiedzieć się tego po odczytaniu współrzędnych geograficznych w prawym dolnym narożniku ekranu, jeżeli ktoś ma na to ochotę. Sam może to zrobię, lecz już w przyszłym roku. Być może okazją do tego będzie najbliższy EarthKAM, który będzie mieć miejsce pomiędzy 29 stycznia a 1 lutego przyszłego roku.
Teraz natomiast zamykam podsumowanie tegorocznego WWT. Jest w nim między innymi zestawienie miejsc w których szkoliliśmy - to właśnie mapkę z niego widać po lewej stronie. Przypomnę, że stale aktualizowana wersja "live" jest tu. Jest również wykaz tekstów poświęconych WWT które napisaliśmy do tej pory. Trochę się ich nazbierało - część w przyszłym roku przerobimy na PDF-y, część zaś najprawdopodobniej usuniemy. Dzięki wykazowi można się  zorientować, które z tekstów znajdują się również na HandsOn Universe Polska w sekcji Ambasadorzy WorldWide Telescope. Umożliwia on również wyodrębnienie tekstów nawiązujących do konkretnych szkoleń. Są z nimi powiązane z reguły prezentacje, których najstarsze wersje będziemy stopniowo usuwać. No i na koniec różności: serwis poświęcony  Stacji ISS,  LRO Sees Apollo Landing SitesLunar Rover sim, Mars Express VMC resumes raw data posting no i w końcu  "Ziemia nocą":
Wykonana przez satelitę Suomi NPP przyda się by nie zapomnieć o rozpoczynającej się 3 stycznia Globe at Night

wtorek, 18 grudnia 2012

Warsztaty WorldWide Telescope w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\MOA\MOAIndeks.htm 
Trochę się nagimnastykowaliśmy aby wykonać to zdjęcie. Było jednak warto. Historyczny projektor niepołomickiego planetarium uchwycony na tle obrazu Wielkiej Mgławicy Oriona generowanego przez WorldWide Telescope ma w sobie coś symbolicznego. Sobotni warsztat był w pewnym sensie kontynuacją prezentacji wygłoszonej w trakcie konferencji Astronomia XXI wieku i jej nauczanie mającej miejsce w październiku bieżącego roku. Wtedy pokazaliśmy samą aplikację oraz opowiedzieliśmy nieco o jej historii, teraz w małym gronie dodatkowo przeprowadziliśmy warsztat na temat tworzenia seansów. Najważniejsze jednak dla nas były testy, jak WWT radzi sobie z wyświetlaniem nieba na różnorodnym sprzęcie projekcyjnym będącym w posiadaniu niepołomickiej placówki. Sprawdzaliśmy też, na ile można uatrakcyjnić prezentacje przez wprowadzenie takich gadżetów jak bezprzewodowe kontrolery czy okulary 3D. 
Wszystko to działo się pod surowym i miejscami krytycznym okiem Grzegorza. 
Wykonane w trakcie warsztatu zdjęcia umieściliśmy w tym albumie, relację z warsztatów można znaleźć na stronie MOA. Tutaj pragniemy przede wszystkim gorąco podziękować Dyrekcji,  nauczycielom biorącym udział w sobotnim spotkaniu oraz Stowarzyszeniu Galaktyka, które pokryło koszty warsztatów. Mamy nadzieję, że to dopiero początek przygody, która dla nas się rozpoczęła się blisko cztery lata temu.

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Zapatrzeni w Słońce

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\MOA\MOAIndeks.htm
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\index.htm 
Poniższy seans powstał na podstawie streszczenia referatu Zapatrzeni w Słońce, wygłoszonego przez Janusza Nicewicza na konferencji "Astronomia XXI wieku i jej nauczanie" w Niepołomicach. Byłam ciekawa czy treść referatu, oczywiście skrócona, może zostać zaadaptowana pod WWT.  Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę. Nie ukrywam, że miała to być niespodzianka dla samego Janusza oraz nauczycieli Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, ponieważ seans powstał tuż przed naszymi warsztatami w MOA. Praca nad nim - pomysł, wybór tekstu, grafik, animacji oraz muzyki zajęła mi ok. 4,5 godziny. Korzystanie z już istniejących referatów, artykułów czy skryptów  wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Oczywiście sam charakter seansu, prezentacja zagadnień, ujęcie tematu zależeć będą od indywidualnych cech samego twórcy. 
Oryginalny plik WTT [4.35MB] można pobrać klikając tutaj. Skoro zaś w jednym z poprzednich postów udało się znaleźć Uranosa, wypada dorzucić do niego  Heliosa - jest tu. Prócz tego mamy jeszcze prezentację:

Pochodzi ona ze starych, zapomnianych czasów. Może jeszcze ktoś je jednak pamięta?

Koniec MoonKAM'u

I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
Dzisiaj około godziny 22:30 UT  definitywnie zakończy się MoonKAM:

Powyższy film pochodzi ze strony MoonKAM'u. Krótki film znajduje się również tutaj, poniżej natomiast mam mapkę rejonu uderzenia:

Kontrolerzy misji zaplanowali miejsce upadku tak, by przypadkiem (znikomo prawdopodobnym) nie nastąpił on w rejonie któregoś z historycznych lądowań których mapkę widać po lewej stronie.  Tym samym zakończy się jeden z ciekawszych projektów edukacyjnych, któremu poświęciliśmy na  łącznie z tym 36 tekstów, nie licząc notatek które trzymamy offline. Posłużą one do opracowania edukacyjnych zabaw w których najprawdopodobniej wykorzystamy Orbitera. No, ale to są już plany na przyszły rok. 
W MoonKAM'ie uczestniczyło całkiem sporo szkół z Polski. Niektóre z nich odnotowałem sobie tutaj.  Dwie inne stały się laureatkami loterii Shoot the Moon. Konkretnie, chodzi o uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Kole pod kierunkiem pana Michała Kazimierczaka i zespół z II LO w Dębicy pod kierunkiem pana Sławomira Surowca. Trochę zazdroszczę - sam chciałem wziąć w niej udział, niestety brak czasu oraz uszkodzenie kamer sond skutecznie mnie do tego zniechęciły. 
By z czystym sumieniem zamknąć tegoroczny MoonKam odnotowałem sobie dwie ciekawostki. Pierwszą jest film zrealizowany  w trakcie lotu nad Morzem Wschodnim. Warto porównać go z produkcją stworzoną w  gimnazjum w Jaśle przedstawiającą inny fragment księżycowej powierzchni.  oraz filmem zrealizowanym również z przelotu nad Morzem Wschodnim, lecz tym razem w ramach misji Kagua. Drugą ciekawostką jest również film widoczny poniżej:

Jak widać kamerkami MoonKAM'u udało się uchwycić LRO. Kusi mnie, by odtworzyć powyższą sytuację przy pomocy Eyes on the Solar System ... ale może innym razem. Teraz zrobiło się późno i najwyższa pora iść już spać.
Update 4 lutego 2013
Wygląda na to, że z tym końcem MoonKAM'u nie jest do końca tak jak myślałem. To, co widać po lewej znalazłem w ostatnim Newsletterze. Faktycznie, program pozostawił po sobie ogromną spuściznę przede wszystkim zdjęć i dziwne by było, gdyby Amerykanie nie starali się jej jakoś zagospodarować. Można się zatem spodziewać szeregu konferencji, gdzie prezentowane będą techniki wykorzystania tej spuścizny. Myślę sobie, że te dwie konferencje których zajawki widać po lewej stronie to dopiero początek tych działań. Podążając śladem tych informacji zlinkowałem sobie na razie stronę NSTA oraz SEEC. Przerzuciłem sobie również na SkyDrive poniższą prezentację:

Mam nadzieję, że przyjdzie jeszcze czas by móc do niej powrócić.

niedziela, 16 grudnia 2012

Uranos odnaleziony?

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\MOA\MOAIndeks.htm 
I:\outdoordisk\mitoparkzator\Parkmitologii.htm
Cóż stało się z dumnym bogiem pierwotnego świata zdradzonym przez żonę i syna? Wikipedia podaje że usuwa się w cień. A może bezpiecznie się schronił w Niepołomicach?
Przycupnął na jednej ze ścian ciągle podtrzymując cały niebieski zwierzyniec oraz Ziemię. Kto wie, być może dołączy do mitów co sięgnęły wirtualnych gwiazd ...

niedziela, 9 grudnia 2012

Ziemia, planeta ludzi - Łódź, 7-8 grudnia 2012

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\ZiemiaPlanetaLudzi\ZiemiaPlanetaLudzi.htm
Przekształciłem post tak, aby ułatwić jego wydruk i przeniosłem do archiwum. Pozostawiłem natomiast album, z którego jedno ze zdjęć widać poniżej:
Resztę można przejrzeć pod adresem: http://sdrv.ms/VI6cgg

czwartek, 6 grudnia 2012

Khan zagospodarowany

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\blendedlearning\BlendedLearningIndeks.htm
Podoba mi się powyższy film z co najmniej trzech powodów:
  • jest autentycznym przykładem pracy dziecka z Khan Academy;
  • dobrze pokazuje mechanizmy grywalizacji wbudowane w system. Wspomnę tu, że tam gdzie Khan jest używany w sposób bardziej systemowy i gdzie pracują na nim grupy znających się nawzajem dzieci,  można dzięki takiemu systemowi odznak  uruchomić mechanizmy zdrowej rywalizacji między nimi. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, o czym nie wspomniała Agnieszka. Mam tu na myśli system punktowy, który premiuje nie tylko rozwiązanie zadań ale również przykładowo oglądanie filmów. Jego działanie w trakcie sesji nagranej przez Agnieszkę można podpatrzeć zwracając uwagę na małe, niebieskie pole z wyświetlającymi się punktami. Najlepiej widać je oglądając film w trybie pełnoekranowym;
  • film sam w sobie jest dobrym przykładem sensownego projektu edukacyjnego możliwego do przeprowadzenia na poziomie szkoły podstawowej. 
Na koniec dodam, że do nagrania użyto programu Screencast-o-Matic. W wersji darmowej może się on przydać nie tylko w kontekście Khana.

środa, 5 grudnia 2012

Nie tylko WWT

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\ZiemiaPlanetaLudzi\ZiemiaPlanetaLudzi.htm
Tak przy okazji pewnej rozmowy dostałem dziś prezentację na temat Kodu:

Została ona wykonana Szymka i Jana Hofmanów z Polskiej Akademii Dzieci. Wcześniej jeszcze umieściłem sobie w "łódzkiej" prezentacji przykład wykorzystania Photosynth'a w kontekście zajęć poświęconych Kolumbowi. Zarówno WWT jak i Photosynth i Kodu wchodzą w skład Microsoft Learning Suite. Zestaw sam w sobie całkiem ciekawy, być może przyjrzę się bliżej mu już po Nowym Roku. Tymczasem przyjrzałem się troszkę temu, w czym próbuje majstrować młody. Cóż, starej daty człowiek jestem - wolałem jednak  Syberię. Na jej kolejną odsłonę niestety przyjdzie mi jeszcze poczekać.