piątek, 10 maja 2013

Universe in a Box: 4.2 Model Układu Słonecznego

 I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\4lobytom\IVLiceumBytom.htm
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\UniwerseInABox\UniwerseinaBox.htm 
Tak prezentują się modele planet z Universe in a Box. Po drobnych zmianach, wprowadzonych przez nas. Po prostu wykorzystaliśmy umiejętności modelarskie Pawła (16lat), który zgodnie z sugestiami zawartymi w podręczniku przemalował drewniane kule znajdujące się w zestawie. Tak prezentują się one z góry:
Powoli zaczyna to jakoś wyglądać. Może nie jak Gioconda - ale wygląda;) Do malowania Paweł użył  normalnych farb plakatowych. Potem, gdy okazało się że nie kryją zbyt dobrze kupiliśmy lakier w sprayu. Pierścienie Saturna pożyczyliśmy z materiałów Night Sky Network, przeskalowując je tak, by pasowały do kuli z której został wykonany Saturn. Farby, które znajdowały się w zestawie zachowaliśmy dla ... może jest ktoś chętny? Prześlemy;) Ogólnie rzecz biorąc - efekt finalny nas  zadowolił i można powiedzieć, że jest on prezentacją tego, co da się uzyskać w warunkach domowych. Oczywiście, można uzyskać więcej. Nie chcieliśmy jednak wychodzić zbytnio poza procedurę opisaną w podręczniku. Wymagałoby to nieco bardziej zaawansowanych prac modelarskich (szpachlowanie, dostęp do aerografu, etc.). Jeżeli chodzi o umocowanie - planety są osadzone na igłach wbitych w korki. Przy okazji - podręcznik zakłada aby akcję malowania zrealizować z dziećmi w wieku 4-8 lat. Da się to oczywiście zrobić, lecz efekt raczej nie będzie na pewno taki, jak powyżej. Mam też wątpliwości, czy sugerowane wielkości kulek będących surowcem pod modele nie są zbyt małe. Chcąc zrobić to z "maluchami", należy zaopatrzyć się w ich większą ilość, szczególnie tych odpowiadających planetom wewnętrznym. Drewniane kule można znaleźć w sieci szukając przykładowo korali. Wymiary podawany w podręczniku to: Merkury - 3,5mm, Wenus - 11mm, Ziemia - 11mm, Mars - 6mm, Jowisz - 80mm, Saturn - 60mm, Uran - 35mm, Neptun - 35mm. 
Reasumując:
Choć nie udało nam się przetestować tych zajęć w grupie wiekowej 4-8 lat, jak to zakłada "handbook", przypadkiem odkryliśmy pomysł na projekt gimnazjalny. Zlecenie wykonania Modelu Układu Słonecznego  nastolatkom w oparciu o dostarczone prefabrykaty może zwyczajnie wzbogacić zestaw szkolnych pomocy dydaktycznych. Zrobiony w ten sposób model jest, jak się nam wydaje, pod względem jakości wystarczająco dobry. Zakup natomiast profesjonalnie wykonanych modeli planet, jak podpowiada mi Google, nie jest chyba ani zbyt prosty, ani tani. A, bym zapomniał - tekst ten jest komentarzem do opisanych w podręczniku Universe in a Box zajęć: 4.2 Solar System Model, co zostało odnotowane na poniższej mapie:
W podobny sposób będziemy stopniowo komentować pozostałe z opisanych zajęć, przy czym z góry przepraszamy że nie będzie to robione w kolejności opisanej w podręczniku. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia tekstów mających w tytule Universe in a Box. Ciąg dalszy zaś nastąpi ... już niebawem.

Brak komentarzy: