czwartek, 18 września 2014

Osobista przestrzeń

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\americanpilotages\JaktorobiliAmerykanie.htm
W jaką część nieba był wycelowany dziób startującej rakiety Apollo 11? Jakie gwiazdy nad głową mieli rozbitkowie z Titanica? Odpowiedzi może udzielić Personal Space, serwis funkcjonujący w obrębie projektu Gloria. Autorzy Personal Space piszą: "Personal Space powstało we współpracy artystki Emer O Boyle'a i astronomów: Lorraine Hanlon, Martina Topinki oraz Roba Simpsona i zostało rozwinięte jako część projektu GLORIA - pierwszej na świecie wolnodostępnej sieci teleskopów robotycznych."
Personal Space pozwala zobaczyć który fragment nieba był widoczny nad głową w najważniejszych momentach Twojego życia. Możesz sprawdzić jaki fragment Wszechświata dzielisz z innymi oraz jakie gwiazdy świeciły nad nami podczas istotnych wydarzeń historycznych i politycznych wymienionych w naszej Galerii". Przy okazji warto wiedzieć, że Personal Space jest jednym z błyskotliwszych przykładów  wykorzystania mechanizmów sieciowego klienta WorldWide Telescope.
Może też służyć jako niezła inspiracja - kto wie, być może sam się o coś takiego pokuszę robiąc chociażby podobnie zachowujący się seans. Na koniec jeszcze - Personal Space nie jest jedynym przykładem zagospodarowania fragmentu nieba do osobistych potrzeb;) Nieco odmienny pomysł wykorzystuje Inhabited Sky będący częścią sky-map.org:
Można w nim sobie kupić gwiazdę - w zależności od magnitudo zapłacimy od 5 do Niestety, nie jest on tak stonowany jak Personal Space. Można w nim sobie kupić gwiazdę - cena waha się w granicach 5-500$, zaś uzyskane w ten sposób środki mają służyć utrzymaniu i rozbudowie sky-map.org, będącego w zamyśle niekomercyjnym, przede wszystkim edukacyjnym projektem. Niestety, obawiam się że martwym - ostatnie wpisy na blogu i forum pochodzą sprzed trzech lat. 

Brak komentarzy: