czwartek, 4 września 2014

Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca w sobotę

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
W sobotę będzie mieć miejsce kolejna Międzynarodowa Noc Obserwacji Księżyca. Pierwotnie organizatorem tej imprezy był o ile mnie pamięć nie myli The Lunar and Planetary Institute zaś głównym celem eventu była popularyzacja misji LRO. Obecnie impreza ma bardziej ogólny charakter, zaś jej głównym koordynatorem jest Astronomical Society of The Pacific, działające przez sieć klubów Night Sky Network oraz parę innych organizacji wśród których można znaleźć również UNAWE.  W Polsce impreza ta nie jest specjalnie popularna - obserwacje Księżyca prowadzone przez miłośników astronomii są raczej czymś powszechnie praktykowanym w oddziałach PTMA i nie sądzę, aby ktoś specjalnie chciał organizować ogólnopolski event. Trochę szkoda, warto bowiem pamiętać że jednym z elementów IOMN są świetnie przygotowane materiały poświęcone popularyzacji, wśród których można znaleźć prezentacje, zarchiwizowane webcasty, czy chociażby mapki  - miniaturę tegorocznej widać obok tutaj natomiast  zlinkowałem sobie jeden z filmików, którego forma może posłużyć jako inspiracja pod seans WWT. Tyle tytułem przypomnienia. Na naszym blogu sporo jest informacji o materiałach, które mogą się przydać przy organizacji eventu więc nie będę do nich wracać bo jest tego naprawdę sporo. Wystarczy chociażby rozpocząć od opisu akcji której inicjatorami w Bytomiu byliśmy cztery lata temu, potem zaś przejrzeć materiały w których pojawia się fraza "iomn",  "noc z Ksieżycem", "Księżyc". Sporo przydatnych informacji można znaleźć też w tekstach dotyczących MoonKAM'u oraz AMSO. Pewnie to sobie uporządkuję ... kiedyś, a tymczasem przypomnę jeszcze na koniec o  zasobach które można znaleźć w WorldWide Telescope. Przede wszystkim możemy przywołać widok naszego satelity, zobaczymy również jego fazę. Wśród panoram znajdziemy komplet z lądowań programu Apollo:
Księżycowi poświęconych jest również parę seansów - ich ikony ukazują się w dolnym panelu kontekstowym kiedy wybierzemy i powiększymy Księżyc, można je również wybrać klikając  Guided Tours potem zaś przechodząc do folderu Planets.  Dorzucę do tego jeszcze widok naszego satelity w 3D wygenerowany wersją sieciową programu
Nie było tego w poprzednich wersjach programu. I tak mamy komplet, który może się przydać do wirtualnych eksploracji gdy pogoda nie dopisze.

Brak komentarzy: