poniedziałek, 8 września 2014

WWT w Chinach

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\americanpilotages\JaktorobiliAmerykanie.htm
Tworząc zestawienie poświęcone wdrożeniom WWT na świecie pominąłem Państwo Środka. Cóż, chińskie "krzaczki" odstraszają od lektury. Na stronach używających łacińskiego alfabetu można się z grubsza połapać o co  chodzi nawet nie znając języka i nie posługując się którymś z translatorów. Co innego chińskie czy japońskie - to czarna magia, zaś automatyczne tłumaczenie ich na język polski odstrasza. Na stronie pekińskiej społeczności skupionej wokół WWT czytelne są dla mnie tylko grafiki:
Tymczasem warto wiedzieć, że Google Translator z tłumaczeniem chińskiego na angielski radzi sobie zdumiewająco dobrze. Prócz tego niedawno na blogu Microsoft Research Connections ukazał się artykuł poświęcony chińskiej wizji używania w edukacji WWT. W największym skrócie wygląda ona następująco:
Chińczycy posiadają na dzisiaj 16 kursów WWT dedykowanych szkołom podstawowym i średnim. Ogółem zawierają one 22 moduły dla szkół podstawowych, 33 moduły dla niższych średnich, 26 modułów dla średnich. Jak do tej pory zetknęło się z nimi około 2000 dzieciaków. Prócz tego aktualnie jest prowadzony projekt którego celem jest ułatwienie wymiany doświadczeń z używania WWT w chińskich szkołach. W projekt ten zaangażowane są National Astronomical Observatories of the Chinese Academy of Sciences (NAOC), Central China Normal University (CCNU), oraz Chongqing Wutai Technology Co. Polega on na organizacji szkoleń oraz stworzeniu modelowych implementacji użycia WWT w kontekście szkolnych planetariów których mówiąc szczerze nie jest chyba zbyt wiele.
Zdjęcia powyżej pochodzą z jednej z takich szkół, gdzie miał miejsce jeden z warsztatów prowadzonych dla nauczycieli w szkole podstawowej w Shixinlu. Mieści się w niej planetarium w całości obsługiwane przez WWT. A przy okazji zachęcam do przejrzenia paru artykułów poświęconych chińskiej edukacji. Tu może zamieszczę linki do trzech: Edukacja w Chinach, Edukacja po chińsku oraz Szkoła w Chinach. Te "kroplówki zwisające z sufitu w jednej z chińskich szkół średnich" są jednym z paru smaczków które można w nich odnaleźć.
Wracając jeszcze na moment do chińskiej astronomii, przypomniało mi się wystąpienie prof. Bożeny Czerny na V międzynarodowej konferencji "Astronomia XXI wieku i jej nauczanie – warsztaty astronomiczne”. Poświęcone ono było historii chińskiej astronomii oraz jej stanem współczesnym.  Profesor zwróciła też uwagę na ambicje Chińczyków w budowie ich naukowego potencjału przejawiające się różnymi inwestycjami w tym zakresie. Ze streszczeniem jej referatu można zapoznać się przeglądając pokonferencyjne materiały. Wydaje mi się, że wspomniane przykłady popularyzacji WWT są jednym z elementów tych wysiłków.  

Brak komentarzy: