sobota, 16 lutego 2013

Mikroobserwatorium, WWT oraz Kosmiczny gruz

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\08\Rocks and Ice in the Solar System.htm
Poniżej widać te z asteroid i komet które zostały odwiedzone przez sondy kosmiczne:
Autorką infografiki jest Emily Lakdawalla, zaś to co widać powyżej to zaledwie mikroskopijny wycinek tego, co lata po naszym Układzie Słonecznym. Wystarczy zresztą popatrzeć na poniższą grafikę wygenerowaną przez wwt:
Za każdym z barwnych punkcików kryje się "kamyczek" z reguły nieco większy niż ten, który minął nas wczoraj. A jest to zaledwie część tego co astronomowie skatalogowali. Wśród nich są również te odkryte przez polskich uczniów. Prędzej lub później któryś trafi, a wówczas będzie "bum". Jedną  z organizacji, które zwracają uwagę na to zagrożenie jest fundacja B612. Chce ona umieścić w przestrzeni kosmicznej teleskop Sentinel, którego zadaniem by były obserwacje w podczerwieni umożliwiające identyfikację potencjalnie niebezpiecznych obiektów:

SENTINEL-H264 from D Josh Rosen on Vimeo.
Sentinel nie jest jedynym pomysłem na wykrywanie kosmicznego gruzu. Z innymi programami badawczymi można zapoznać się na stronie misji Osiris-RExAsteroidy są również obecne wśród celów  Mikroobserwatorium. Aby przekonać się które, wystarczy kliknąć tu.
Update 23 lutego
Emily umieściła właśnie na blogu mniej znane zdjęcia Idy, natomiast posty poświęcone asteroidom można znaleźć klikając tu.
Update 15 marca
Nie chcąc generować nowego posta odnotuję sobie tylko Panstarrs - kometę, którą ekscytują się ci, którzy mają pogodę lepszą niż ja.

Brak komentarzy: