piątek, 15 lutego 2013

Zmarł Paweł Maksym

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\01\Telescopes and Space Probes.htm
W środę wieczorem w wieku 29 lat zmarł Paweł Maksym, miłośnik i popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i założyciel Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu pod Łodzią.

Paweł Maksym reprezentował polską astronomię na europejskich sympozjach poświęconych obserwacjom zakryciowym ESOP. 

Kierował Sekcją Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA. Jego pasją były zakrycia gwiazd przez Księżyc i planetoidy. Popularyzował astronomię organizując nocne obserwacje nieba w Bukowcu, prowadził też audycje radiowe poświęcone tej dziedzinie. 

Paweł Maksym urodził się 27 maja 1983 roku. Zmarł w wyniku komplikacji po operacji. Był pogodnym człowiekiem. Uśmiech niemal nie znikał z jego twarzy. Zostawił żonę Katarzynę i dwuletniego syna Karola. Internauci na Facebooku napisali na pożegnanie" "Poczekaj na nas wśród gwiazd - będziesz nas oprowadzał, wiemy, że znałeś je wszystkie".- tak napisał o nim Dziennik Łódzki. Miałem przyjemność spotkać go raz, przez chwilę w ubiegłym roku i żałuję, że nie znałem go bliżej. Przypomniał mi się jednak jego podręcznik dla popularyzatorów Galileoskopu który napisał dla Hands On Universe Polska. Ponieważ zaś serwer EuHou ma kłopoty, przeniosłem ten przewodnik poniżej:

Poszczególne jego strony są "klikalne" prowadząc do opisywanych miejsc. Można go również pobrać jako pdf - wystarczy kliknąć tu.
Po odejściu Bogusia Malańskiego w ubiegłym roku śmierć Pawła jest kolejną bolesną stratą dla środowiska popularyzatorów astronomii w Polsce

Brak komentarzy: