poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Będzie polskie UNAWE?

UNAWE: I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\UNAWEIndeks.htm
WWT: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\prezentacje\PrezentacjeIndeks.htm
Skoro w  kronice Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach pojawiła się powyższa fotografia oraz wzmianka: "Kolejny mówca, Pedro Russo z IAU zachęcał zebranych do aktywności w obszarze edukacyjnym, zwłaszcza tej skierowanej do najmłodszych odbiorców. Ma w tym pomóc nowa inicjatywa „Universe Awarness”, o jej rozszerzeniu na obszar Polski była mowa na nieformalnym, popołudniowym spotkaniu w gronie najbardziej zainteresowanych, czyli edukatorów oraz nauczycieli. W ciągu kilku miesięcy powstanie polska strona www, dzięki czemu materiały edukacyjne będą mogły „przenikać” w obu kierunkach." - wypada mi zaktualizować tego posta. Zaś co do strony to już jest, o czym najlepiej świadczy poniższy zrzut ekranu:) Przedstawia on znajdujący się pod adresem http://pl.unawe.org/ polskojęzyczny portal tego projektu. Jest on na razie na etapie tłumaczenia - polskojęzyczne materiały można znaleźć w materiałach prasowych oraz Space Scoop.
Koordynatorem polskiej edycji programu jest Jan Pomierny, co dobrze wróży całemu przedsięwzięciu. UNAWE zostało zainicjowane w trakcie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, gdzie było jednym z kluczowych projektów. Podsumowanie działalności z  tego okresu widać poniżej:
Po zakończeniu MRA 2009 program trwa dalej. Do tej pory objął on swoim zasięgiem przeszło 40 państw:
W ramach UNAWE tworzone są pomoce dydaktyczne oraz prowadzone zajęcia dla dzieci z grupy wiekowej 4-10lat ze szczególnym uwzględnieniem środowisk zdefaworyzowanych. Szczególnie ciekawy jest Universe in a Box:
Na stronach UNAWE można znaleźć również obszerny wykaz scenariuszy przykładowych zajęć z dziećmi. Korzystać z nich można na zasadach określonych licencją Creative Commons Attribution-Non-Commercial-Share Alike 3.0 Unported License.

Brak komentarzy: