poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Z lekkim poślizgiem: GAM

SMOC: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
WWTI:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\20120412Warszawa\20120412Warszawa.htm
CelestiaI:\pappert\guideddiscovery\celestiaeducational161\celestiaeducational161.htm
Seanse: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
ObsI:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\obserwacje\ObserwacjeIndeks.htm
EarthKAMI:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm
Global Astronomy Month trwa. To właśnie w ramach jego obchodów powstał poniższy film, będący ukłonem w stronę astroamatorów. Jego autorem jest Babak Tafreshi, z pochodzenia Irańczyk, twórca TWAN:  
Sky Gazers from Babak Tafreshi on Vimeo.
Nie mogłem go sobie nie zlinkować - chociażby ze względu na ścieżkę dźwiękową, która może się przydać pod WWT. Tak natomiast opowiada o Światowym Miesiącu Astronomii Leszek na EuHou:

Na EuHou jest również ładne streszczenie, które pozwoliłem sobie skopiować poniżej:
Zegar słoneczny z internetu
Przyszła wiosna, po zmianie  czasu rano słońce jest już wysoko - pora na znakomitą zabawkę  do naklejenia na szybę w klasie czy w domu - zegar słoneczny z pomocą Google Maps. 
Konkurs na fotografię nieba
Konkurs na fotografię nieba wykonaną przez teleskopy projektu Observing with NASA.  Opis MicroObservatory dostępny jest na stronach EU-HOU, a ta prezentacja pozwoli Wam swobodnie korzystać z OWN (korzystanie z OWN jest  bezpłatne!) Warto też pomyszkować po archiwum:
Tak w "stanie surowym" prezentuje się znaleziona tam M 51. Podobne zdjęcie w "stanie konkursowym" znalazłem na Facebook'u
Nikt mi nie powie, że nie posiada ono swojego uroku.

Maraton Messiera on-line
Bezpośrednia transmisja z Bellatrix Observatory we Włoszech. Cały katalog Messiera jednej nocy. Zapraszamy we wtorek 10 kwietnia o godzinie 20. Uwaga! To nie jest żart primaaprilisowy!
Pogoda pokrzyżowała plany - aktualny termin maratonu to 26 kwietnia o godzinie 20. Na pocieszenie mam to:

Link do oryginalnego pliku WWT znajduje się w komentarzu pod filmem na YouTube.
Globe at Night
Kolejna edycja Globe at Night, międzynarodowego programu liczenia gwiazd, odbędzie się już od 11 do 20 kwietnia. W projekcie można wziąć udział z klasą albo z rodziną. Polecamy polskie materiały dla nauczycieli i rodziców.

Od siebie dorzucę jeszcze wykaz sesji które prowadzić będzie na żywo Gianluca Masi: 
Spotkanie z Saturnem: 15 kwietnia o dość bolesnej porze, 22:30UT;
Głębiny Kosmosu: będzie mieć miejsce 19 kwietnia o godzinie 20:30UT. Tym razem Gianluca rozpocznie pokaz od Księżyca aby skończyć na najdalszych obiektach znajdujących się w zasięgu teleskopów Bellatirix Observatory;
Spacer po Księżycu:  będzie mieć miejsce 27 kwietnia o godzinie 19UT. Pora jak najbardziej odpowiednia i chyba jeden z bardziej atrakcyjnych pokazów. Jest też okazja, aby połączyć je z podsumowaniem MoonKAM'u. 
Star Party: 28 kwietnia o dość późnej porze - 22:00UT.
Zapisz swoje imię na niebie: coś dla poszukiwaczy sławy, o ile uda im się wypatrzyć na zdjęciach transmitowanych z Bellatrix nikomu wcześniej nieznaną asteroidę. Będzie się to działo 30 kwietnia o rozsądnej porze, 20:00UT. 
No i na koniec - pełny program tegorocznego miesiąca z astronomią jest tutaj.

Brak komentarzy: