niedziela, 22 kwietnia 2012

MoonKAM na dziś

MoonKAMI:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
Najpierw może najważniejsze, czyli jak długo będzie jeszcze trwać MoonKAM: "the deadline for ordering images is the end of the mission currently scheduled for June" - taką odpowiedź uzyskano z Helpu Moonkamu. Mowa w niej o końcówce czerwca - warto jednak cały czas śledzić status misji. Tak czy inaczej, jest jeszcze czas aby zamówić dodatkowy zestaw kodów umożliwiających wykonanie zdjęć. Może się to przydać chociażby do stworzenia animacji podobnej do tej poniżej: 
Została ona wykonana w ramach zajęć Koła Astronomicznego "Przez trudy do gwiazd" którego opiekunką jest Pani Jadwiga Moskal. Obok natomiast widać ich zdjęcie z opisanym położeniem krateru Kępińskiego. Kiedy szukałem informacji na jego temat dokonałem zabawnego spostrzeżenia. Choć kamery MoonKAM'u są dość proste, to uzyskane dzięki nim zdjęcia mogą być w pewnych sytuacjach najlepszymi ze zdjęć opublikowanymi w sieci. Tak właśnie jest w tym przypadku - kiedy próbowaliśmy znaleźć inne zdjęcie wspomnianego krateru najlepszym ze znalezisk było to. Parę opisanych zdjęć można jeszcze znaleźć w wątku MoonKam Grail - loty na Księżyc dla dzieciaków znajdującym się na Astropolisie.
Skoro już o zdjęciach mowa - w galerii projektu wprowadzono zindywidualizowane albumy. Ten z naszymi zdjęciami można przejrzeć klikając tutaj. Albumy posiadają charakterystyczny format adresu:
http://images.moonkam.ucsd.edu/smoc/szkola - jego końcówka to nic innego jak nazwa użytkownika, którą podajemy logując się do Student Login MoonKAM'u. Innym z usprawnień wprowadzonych przy przeglądaniu zdjęć jest możliwość pobrania ich listy. Tym razem musimy skorzystać z konta nauczyciela - po zalogowaniu się znajdziemy nowy przycisk, My Photo List, którego kliknięcie doprowadzi nas do strony gdzie możemy przejrzeć listę wykonanych i czekających na wykonanie zdjęć oraz pobrać ją w formacie umożliwiającym przejrzenie np. Excelem. Chcieliśmy jeszcze słów parę napisać o Eli Kowalczyk z Gdańska, która ze swoimi podopiecznymi także bierze czynny udział w akcji MoonKAM. Jest to Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 17 o profilu sportowym, większa część klasy to dziewczynki. Ela jest także koordynatorem projektu "Pasje dziecięce". Jak przebiegają zajęcia, podczas których dzieci zamawiają swoje fotografie Księżyca, zawiera poniższy album:
Maria Jaszczyk, udostępniła kody przedszkolakom w Górznej, aby i one mogły wziąć udział w MoonKam. Obecnie maluchy z niecierpliwością oczekują na swoje zdjęcia. A jak prezentują się maluszki podczas zajęć? Zobaczcie sami:

Nauczycielom gratulujemy wytrwałości i pracy przy projekcie, nieocenione jak zawsze są dzieci, dla których  ta przygoda ma chyba największe znaczenie. Prosimy o dalsze fotorelacje, by móc opublikować i opisać Państwa pracę. 

Brak komentarzy: