Object Type: Asteroid Distance (closest to Earth): Variable
Asteroids are rocky remnants, most likely left over from when the Solar System formed. They come in various shapes and sizes. The smallest are a few feet across and the largest, Ceres, is a dwarf planet with a diameter of almost 1000 km! Most asteroids are in the asteroid belt, a ring of rocks between the orbits of Mars and Jupiter—but some do come near Earth! When you take your OWN image of an asteroid, you will receive three different images that catch the asteroid flying across the sky.
Explore more with NASA's Solar System Exploration. - jak widać w Observing with Nasa możemy również fotografować asteroidy. W chwili gdy aktualizuję tego posta (30 listopada 2011) do wyboru mamy trzy których nazwy to: Eunomia, Nausikaa, Thyra. Ciekawe, czy ta lista się zmienia. Tymczasem jednak pora na kolejny odcinek poświęcony na temat seansów WWT, tym razem poświęcony prostym animacjom.
Czy tak wyglądał zasięg katastrofy wywołanej upadkiem meteorytu który spowodował powstanie krateru Barringera? Niekoniecznie. Przyznamy się bowiem z ręką na sercu, że kiedy wczoraj tworzyliśmy kolejny tutorial poświęcony seansom w WWT bardziej interesowało nas pokazanie w jak prosty sposób można wzbogacić własne seanse o proste, a przy tym efektowne animacje.
Najlepiej zatem sprawdź samemu. Na końcu tego tekstu znajdziesz linki do symulatorów efektu uderzenia meteorytu, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia kolejnego z naszych filmików. Tym razem pokazujemy, jak rozbudować seans o prostą animację ilustrującą upadek asteroidy:
Podsumowując jego treść - aby wprowadzić animację obrazu, kształtu lub tekstu wykonaj poniższe kroki:
1. Ustaw slajd w położeniu początkowym, klikając w lewy z jego górnych narożników - zostanie on oznaczony żółtym trójkątem. Możesz również posłużyć się menu podręcznym slajdu wybierając polecenie Pokaż początkową pozycję kamery:
Wczytaj tekst, obraz lub kształt, posługując się widocznymi powyżej przyciskami. W przypadku kształtów masz do wyboru: Okrąg, Prostokąt, Otwarty prostokąt, Pierścień, Linię, Strzałkę oraz Gwiazdę. Jeżeli wybrałeś tekst, otworzy się prosty edytor:
Wprowadź wówczas tekst który chcesz umieścić na slajdzie, możesz również dokonać zmian jego koloru, czcionki, koloru tła. Możesz też zmienić rozmiar czcionki, wygodniej się to jednak robi skalując tekst bezpośrednio na slajdzie. Po zakończeniu edycji kliknij polecenie Zapisz. Tekst pojawi się na slajdzie. Jeżeli zamierzasz wczytać obraz, możesz wybrać jedną z grafik w formatach: JPG, PNG, TIF, FITS, FIT. My posłużyliśmy się formatem PNG ze względu na to, że kształt naszej "asteroidy" był nieregularny, my zaś chcieliśmy mieć przezroczyste tło. W tym celu wykonaliśmy zrzut ekranu w Celestii, następnie zaś usunęliśmy tło w Gimpie korzystając z tego tutoriala.
2. Wywołaj menu podręczne wczytanego obiektu i ustaw opcję Animate.
3. Posługując się myszką oraz suwakami znajdującymi się wokół obiektu możesz wpłynąć na jego położenie na slajdzie, rozmiar oraz możesz go obrócić. Masz również wpływ na takie parametry jak przezroczystość lub kolor - do ich zmiany służy pozycja Kolor/przezroczystość znajdująca się w menu podręcznym obiektu.
4. Ustaw slajd w położeniu końcowym klikając w jego prawy, górny narożnik. Możesz również, analogicznie jak w punkcie [1] wywołać menu podręczne - do ustawienia slajdu na pozycji końcowej służy polecenie Pokaż końcową pozycję kamery.
5. Przenieś myszką wczytany wcześniej obiekt na nowe miejsce. W zależności od potrzeb zmień jego parametry analogicznie jak w punkcie [3].
6. Dokonaj podglądu stworzonej animacji wywołując z menu podręcznego slajdu polecenie Podgląd seansu od tego miejsca. Jeżeli wszystko wykonałeś prawidłowo, zobaczysz płynne przemieszczenie się animowanego obiektu oraz zmianę jego parametrów pomiędzy tymi które ustawiłeś na początku slajdu a tymi które ustawiłeś na końcu. Jeżeli animacja nie przebiega tak, jak zaplanowałeś upewnij się przede wszystkim, czy dla obiektu jest ustawiona opcja Animate - pominięcie jej to najczęstszy błąd. Następnie ustaw slajd w położeniu początkowym i powtórz operacje opisane w punktach [3] do [5].
Pliki, które powstały w trakcie powyższego tworzenia powyższego tutoriala możesz pobrać klikając tutaj [349KB]. Na koniec jeszcze obiecane linki: Impact Calculator umożliwi ci sprawdzenie, jakie szkody potrafi wyrządzić upadek asteroidy: Jak widać aplikacja ta posiada polską wersję językową, wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonę. Warto też rzucić okiem na prostą prezentację znajdująca się na stronach EduNetu.
Autorzy: Dorota i Jacek Kuprasowie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz