piątek, 6 maja 2011

O seansach (nie tak) krótko

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\VideoTutorials.htm
Po ostatnim filmie poświęconym wprowadzeniu do programu WorldWide Telescope popełniłem następny. Tym razem jest on wprowadzeniem do seansów. Omówiłem w nim nie tylko oglądanie ich w programie WorldWide Telescope lecz również to, skąd seanse pobierać. Film trwa około 14 minut, dla niecierpliwych zamieściłem pod filmem podsumowanie.
Reasumując:
Aby odtworzyć seans klikamy w zakładkę Seanse, następnie wybieramy interesujący nas seans z jednego z wyświetlonych folderów. Seans możemy w każdej chwili przystopować, wystarczy podjechać kursorem myszy do górnej krawędzi. Ukaże się wówczas panel widoczny poniżej:
Aktualnie odtwarzany slajd oznaczony jest żółtą obwódką, aby zatrzymać odtwarzanie seansu klikamy w okrągły przycisk po lewej stronie. Zatrzymać seans możemy również klawiszem Esc. W czasie kiedy seans jest zatrzymany, możliwa jest normalna nawigacja po programie WorldWide Telescope. Możemy dzięki temu przykładowo z bliska przyjrzeć się widokowi na zatrzymanym slajdzie. Jeżeli dwukrotnie klikniemy miniaturkę danego slajdu, widok oraz punkt ponownego uruchomienia zostanie ustawiony na odpowiadający jej slajd.
Seans możemy zapisać na lokalnym dysku naszego komputera. W tym celu przy otwartym seansie wybieramy widoczne poniżej menu:
Następnie możemy albo od razu zapisać seans (wyświetli nam się typowe okienko do zapisu plików), albo przejść do jego edycji: Widoczną powyżej listwę edycji seansów omówię bliżej następnym razem, teraz tylko wspomnę że do zapisu seansu służy przycisk zachowaj. Aby odtworzyć seans zapisany na dysku posługujemy się menu Eksploruj>Otwórz>Seans.
Seanse możemy pobierać również z innych źródeł. Do wyboru mamy między innymi: stronę WorldWide Telescope, gdzie możemy wyłącznie odtwarzać seanse w kliencie sieciowym WWT oraz stronę projektu WorldWide Telescope Ambassadors zawierającą seanse w postaci plików do pobrania na dysk lokalny. Na stronie Ambasadorów niektórym z seansów towarzyszą ich wersje nagrane w postaci filmów zamieszczonych na YouTube. Tak jest przykładowo w przypadku: Nowego porządku Galileusza (YouTube) oraz John Huchra's Universe (YouTube). Na dziś to wszystko. Następnym razem przyjrzymy się bliżej tworzeniu prostego seansu, teraz natomiast zachęcam do pomyszkowania po WWT. Ze swej strony chciałbym polecić: WWT Equinox Overview (z folderu Learning WWT), Orion Nebula - Hubble's Universe (z folderu Nebula), Earth@Night (folder Kiosk) oraz z tego samego folderu The Ring Nebula, której autorem jest sześciolatek Benjamin. Rzecz jasna jest to mój jak najbardziej subiektywny wybór. Dla porównania zamieszczam listę najbardziej wartościowych (ze względów edukacyjnych) seansów, którą otrzymałem od Patricii Udomprasert: Educator's Tour, Astronomy for Everyone, Ring Nebula (can you find a 6-year old who can record the narration?), Dust & Us, Galileo's New Order, Search for Extra Solar Planets, John Huchra's Universe, W5 Star Forming Region, Orion Nebula - Hubble's Universe, WWT Equinox Overview.

Brak komentarzy: