wtorek, 10 maja 2011

Podstawy tworzenia seansów z Kraterem Barringera w tle

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\VideoTutorials.htm
Dowiedziałem się całkiem niedawno, że 30 kwietnia miał miejsce w Polsce upadek meteorytu:
Źródło: wiki.meteoritica.pl Prawa autorskie: Jan Woreczko. Wykorzystano za zgodą autora.
Wydarzenie miało miejsce w mazurskiej wsi Sołtmany, gdzie: "Piękny lekko orientowany okaz przebił eternit, wybił dziurę w deskach dachu i z wielkim impetem częściowo roztrzaskał się na betonowym schodku. Okaz spadał z olbrzymią prędkością, w grubych deskach wybił dziurę, ale ich nie połamał. Gdyby nie uderzenienie w dach i związane z tym wyhamowanie jego impetu, zapewne roztrzaskałby się na setki małych fragmentów." Szczegółowy opis wydarzenia wraz ze zdjęciami znajdziecie w serwisie wiki.meteoritica.pl skąd pochodzi powyższy cytat. Tymczasem zapraszam na kolejny minitutorial poświęcony tworzeniu seansów w WorldWide Telescope. Jego bohaterem jest położony w Arizonie Krater Barringera. Wybił go meteoryt nieco większy niż ten z Sołtman;)
Reasumując:
Aby utworzyć nowy seans, wybieramy z menu Seanse pozycję Stwórz nowy seans ... Po wypełnieniu pól (niekoniecznie wszystkich) okienka dialogowego Właściwości seansu ukazuje nam się widoczny poniżej panel:
Aby dodać kolejny slajd, wystarczy ustawić interesujący nas widok w programie, następnie zaś kliknąć AddNew Slide. Każdy slajd posiada: widok początkowy, widok końcowy, czas trwania, możemy mu również przypisać tytuł. W momencie dodania slajdu widoki początkowy i końcowy nie różnią się od siebie. Możemy je zmienić w trakcie edycji danego slajdu - wystarczy ustawić interesującą nas scenę w WWT, następnie zaś dla aktualnie edytowanego slajdu (jest on oznaczony żółtą obwódką) wybieramy z menu podręcznego w zależności od potrzeb: Ustaw początkową pozycję kamery lub Ustaw końcową pozycję kamery. Do podglądu początkowego i końcowego widoku slajdu służą odpowiednio: Pokaż początkową pozycję kamery oraz Pokaż końcową pozycję kamery. Można do tego celu wykorzystać również żółte trójkąciki widoczne u góry wybranego aktualnie slajdu.
Na zakończenie:
Prezentację, którą bawiłem się na filmie możesz pobrać klikając tutaj [38KB]. Warto zapoznać się z amerykańskim tutorialem dotyczącym podstaw tworzenia seansów. Jeżeli po raz pierwszy zawitałeś na tego bloga, to powyższy tekst jest fragmentem cyklu znajdującego się na portalu edukacyjnym EuHou. Jeżeli chcesz pomyszkować po ziemskich kraterach będących pamiątką upadków meteorytów przydadzą Ci się informacje znajdujące się w Wikipedii, możesz również zajrzeć do tekstu Badaczom "ziemskich" kraterów ... znajdującego się na tym blogu. Wykazy miejsc zidentyfikowanych jako kratery uderzeniowe znajdują się między innymi w Wikipedii oraz w bazie Earth Impact Database.

Brak komentarzy: