sobota, 28 maja 2011

Ściąga ze Slooha


I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\przechowalnia\PrzechowalniaIndeks.htm


Godziny aktywności (zmienne w zależności od godzin wschodu i zachodu Słońca):
Wyspy Kanaryjskie: 20:55UTC - 5:10UTC Chile: 22:45UTC - 10:35UTC.
Lokalizacja i specyfikacja teleskopów: http://www.slooh.com/specs.php 
Zdjęcia satelitarne pokazujące aktualne zachmurzenie: Wyspy Kanaryjskie, Chile.
Teksty o Sloohu na tym blogu: http://djkupras.blogspot.com/search?q=Slooh
Przypomnę jeszcze, że Slooh jest serwisem płatnym. Wykupienie rocznego abonamentu kosztuje prawie 41$. Nie jest to wiele, uwzględniając fakt, że godzina na innych obserwatoriach potrafi kosztować podobną cenę. Dlaczego zatem Slooh jest tak tani? Powodem jest zorientowanie na masowego odbiorcę zainteresowanego, przykładowo, edukacją swojego dziecka. Nie mam tu czasu tłumaczyć tego bardziej, więc może posłużę się analogią: Slooh to taki popularny, cyfrowy aparat kompaktowy do fotografowania nieba, natomiast specjalizowane obserwatoria to lustrzanki cyfrowe dla profesjonalistów. Zgodzicie się ze mną, że aparaty kompaktowe robią całkiem fajne zdjęcia, prawda? Zgodzicie się zapewne również, że kompakt profesjonaliście może nie wystarczeć;) Prościej wytłumaczyć tego nie potrafię;) Dodam natomiast, że przy pomocy Slooha też da się zrobić piękne, profesjonalne zdjęcia Wszechświata o czy najlepiej świadczy ta widoczna poniżej fotografia, choć wymaga to nieco wysiłku i pomysłowości:
Powyższe zdjęcie wykonano w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, autorem jest Mirek Kołodziej. Nie powstało ono w trakcie jednej sesji - było składane z wielu zdjęć, które złożono programem Iris.
Na zakończenie, skoro już zawędrowałem na strony MOA przyniosłem stamtąd to: Widoczną powyżej panoramę Drogi Mlecznej można "poobserwować" bliżej w serwisie PhotopicSkySurvey. W sam raz na niepogodę. Polecam.

Brak komentarzy: