poniedziałek, 9 grudnia 2013

WWT w Heliosie

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\helios\Helios.htm
I:\outdoordisk\DzienDzieckawCNK\DzienDzieckaCNK.htm
I:\outdoordisk\HorseSense\HorseSense.htm
Wróciłem z Warszawy.  Dogrzewam właśnie mieszkanie wyziębione po parodniowym pobycie i swoim zwyczajem zaczynam skrobać na blogu. 

View WWT w Polsce in a larger map
Widoczny powyżej budynek Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń był miejscem finału XII edycji Kosmicznego Konkursu "Helios".
Trafiłem tam dzięki Kamilowi Złoczewskiemu i Mirosławowi Galikowskiemu którzy zaproponowali mi poprowadzenie prezentacji "Wszechświat w programie WorldWide Telescope". Miałem do dyspozycji przerwę w trakcie której jury udało się na naradę przed ogłoszeniem ostatecznych wyników. Wiedząc, że młodzież jest tym nieco zestresowana zdecydowałem się na luźniejszy charakter prezentacji, skupiając się na wyświetleniu paru przykładowych seansów i na ich przykładzie omawianiu niektórych możliwości programu. Wśród wykorzystanych przykładów znalazły się: Mity sięgają gwiazd, Piękno KosmosuSiedem Szczytów, Malowany Kosmos i Mały Książę. Wracając jeszcze do konkursu - parę zdjęć z rozdania nagród zamieszczam poniżej:

Helios jest adresowany do uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych, choć jak widzę zdarzają się wyjątki. Udział w konkursie polega na zgłoszeniu prezentacji na jeden z zadanych przez organizatorów tematów, którymi w tym roku były: Słońce, misja sondy Rosetta oraz Polska w kosmosie. Autorzy najciekawszych prac zostają zaproszeni do finału, gdzie swoje prezentacje omawiają publicznie. W oparciu o te wystąpienia wyłaniani są zwycięzcy konkursu. Tym, co jednak najbardziej mi się w Heliosie spodobało są konsultacje poprzedzające złożenie prac. Pozwalają one nie tylko lepiej zrozumieć uczestnikom zasady konkursu, lecz również umożliwiają zdobycie dodatkowych doświadczeń  w technikach prowadzenia prezentacji. Zwrócę tu uwagę, że jednym z prowadzących konsultacje był  dr Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika mający z rozmaitymi typami prezentacji do czynienia na co dzień.  Tyle w największym skrócie - więcej na temat organizacji konkursu można przeczytać w tegorocznym regulaminie. Choć w przyszłym roku zapewne się nieco on zmieni, daje dobry wgląd w organizację tej kameralnej, bardzo sympatycznej  imprezy.  

Brak komentarzy: