czwartek, 27 marca 2014

Galaktyka okiem Spitzera

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\NASADiscoveryGuides\NASADISCOVERYGUIDES.htm
I:\orbiter\ch7\esero\goinghome\goinghome.htm
Wciąż mnie coś od swiss'a odrywa;) Wczoraj Curtis zamieścił na Fejsie informację o nowej panoramie Drogi Mlecznej wykonanej ze zdjęć uzyskanych przez Teleskop Spitzera:
Została wykonana ona przez złożenie przeszło 2 milionów zdjęć wykonanych w ciągu ostatniej dekady. Prezentacji nowej panoramy dokonano w trakcie konferencji TED2014: The Next Chapter.  Pozwoliłem sobie jeszcze wygenerować podobny widok jak powyżej przy pomocy Orbitera:
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach: JPL, tutaj, Liberty Voice. A przy okazji, skoro już o Drodze Mlecznej mowa, poświęcony jest jej wrześniowy numer NASA Discovery Guides
Dla przypomnienia - NASA Discovery Guides są następcami serii przewodników po kosmosie wydanych przy okazji Międzynarodowego Roku Astronomii. Bawiliśmy się nimi na blogu -  podsumowanie jest tutaj. Wracając jednak do nowej edycji, w pewnym sensie kontynuuje ona styl swojej poprzedniczki. W każdym z numerów można znaleźć obiekt do obserwacji oraz propozycje zajęć adresowanych z reguły do dzieciaków w wieku 11-12 lat. W numerze dedykowanym Drodze Mlecznej są między innymi propozycje zajęć ułatwiających wyobrażenie sobie rozmiarów Galaktyki, jest nieco materiałów o czarnych dziurach, można też znaleźć zaproszenie do uczestnictwa w The Milky Way Project. I to by było chyba na tyle, na zakończenie przypomnę że Drodze Mlecznej poświęcony jest również jeden z opracowanych przez nas seansów WWT - Centrum Galaktyki.

Brak komentarzy: