piątek, 2 maja 2014

A u Amerykanów ...

[228] I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\americanpilotages\JaktorobiliAmerykanie.htm
Co pewien czas zerkam, co słychać w WorldWide Teleskopie po drugiej stronie oceanu. Z nowości, które wypatrzyłem pierwszą jest nowy klient sieciowy WWT:
Jego uruchomienie miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Tym, co się rzuca w oczy w pierwszym rzędzie są obrazy konstelacji zaczerpnięte z Uranografii Jana Heweliusza. Widoczną powyżej Wielką Niedźwiedzicę ustawiłem nieprzypadkowo - to właśnie w niej znajduje się Głębokie Pole Hubble'a, które niedawno pojawiło się na blogu. Poświęcony mu jest majowy numer Nasa Discovery Guides. A że Wielką Niedźwiedzicę łatwo zlokalizować na niebie, w sam raz nadaje się on aby rozpocząć przygodę z astronomią. Kolejna ciekawostka to ekran dotykowy mający za zadanie prezentację WWT. Poniżej widać jego menu:
Będzie on uruchomiony jutro w holu Centrum Naukowego Uniwersytetu Harvarda. Projekt posiada dedykowaną mu stronę oraz konto na facebooku. Posiada również swoją wersję sieciową, niestety nie jest ona jeszcze przeskalowana jak należy przez co nie wyświetla się w całości. A skoro już o ekranach dotykowych mowa ...
Tak prezentował się ekran dotykowy, na którym wyświetlano trójwymiarowe mapy połączeń komórek nerwowych powstające w ramach projektu EyeWire. Jest to mało znany u nas społecznościowy projekt naukowy polegający na tworzeniu mapy połączeń komórek nerwowych wchodzących w skład siatkówki oka. Nie bawiłem się nim, warto jednak wiedzieć że portal SciStarter umieścił go na pierwszym miejscu top listy 2013r. Obecność EyeWire w WorldWide Telescope jest efektem współpracy pomiędzy Microsoft Research WWT a zespołem rozwijającym ten społecznościowy projekt. Doszło do niej przypadkiem. Amy Robinson, która jest dyrektorem kreatywnym EyeWire uczestniczyła w konferencji, gdzie było pokazywane WWT. Obserwując prezentację Jonathana Fay'a uzmysłowiła sobie, że WWT może być wykorzystane do wyświetlania modeli połączeń nerwowych. Zaproponowała Fay'owi współpracę. W efekcie opracowano techniki wizualizacji danych pochodzących z EyeWire w środowisku WWT oraz przy użyciu takiego gadżetu jak Oculus Rift, o którym zdążyłem już wspomnieć. Publiczny pokaz tych technik miał miejsce na konferencji TED 2014, oraz USA Science & Engineering Festival skąd pochodzi powyższe zdjęcie. Na zakończenie zachęcam do lektury bloga Robinson. Ciekawie się go i ogląda i czyta.

Brak komentarzy: