środa, 7 maja 2014

EarthKAM dla każdego;)

I:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm
W swoim czasie nieco pisałem o projekcie EarthKAM. Dla przypomnienia - polega on na umożliwieniu fotografowania powierzchni Ziemi przy pomocy znajdującego się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej aparatu cyfrowego. Projekt jest dostępny dla szkół i instytucji edukacyjnych, wymaga wcześniejszej rejestracji i ma miejsce z reguły cztery razy w roku. Piszę z reguły - bowiem ostatnia odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Nie jest to zatem projekt dostępny ani  non-stop ani dla każdego. Tymczasem przeglądając Kocham Astronomię trafiłem na informacjęThe ISS HD Earth Viewing Experiment, skąd pochodzi poniższe zdjęcie:
Eksperyment ten polega na transmisji na żywo obrazu z 4 kamer zainstalowanych na zewnątrz stacji. Funkcjonuje on od niedawna, pierwszy przekaz miał miejsce 30 kwietnia. W orientacji, gdzie znajduje się stacja w momencie oglądania przez nas transmisji pomoże serwis ISS Tracker
Krótki opis The ISS HD Earth Viewing można znaleźć na stronie NASA, pochodzi stamtąd grafika pokazująca cykl pracy poszczególnych kamer:
Pamiętać też trzeba, że gdy stacja znajdzie się po zaciemnionej stronie Ziemi otrzymamy wyłącznie czarny obraz. Aby się nie rozczarować, warto śledzić wspomniany wcześniej Iss Tracker, pozycję ISS można również ustalić przy pomocy serwisu http://iss.astroviewer.net/  lub wykorzystać darmowy program Orbitron. 

Brak komentarzy: