piątek, 18 grudnia 2009

Przepis na Marsa 2.

W Przepisie na Marsa skoncentrowałem się na prezentacji Terraformowania Marsa, autorstwa Franka Gregorio. Zamieściłem również krótką prezentację, będącą małym przewodnikiem po edukacyjnych zasobach związanych z Czerwoną Planetą. By z czystym sumieniem zamknąć temat, proponuję jeszcze odwiedzenie następujących stron:


Powyższy slajd pochodzi z prezentacji, która została wygłoszona na zjeździe Mars Society w Bergamo w październiku bieżącego roku. Autorem prezentacji był, a jakże, Polak Janek Kozicki. A wszystko rozpoczęło się od pracy dyplomowej Stacja Badawcza na Marsie. Polecam gorąco jego stronę, zwłaszcza że prócz stacji badawczej znajdziemy na niej pięknie opracowaną koncepcję bardziej złożonej bazy marsjańskiej: Tym razem jej autorką jest Joanna Kozicka. Na tym się sprawa polskich baz na Marsie nie kończy. Autorką koncepcji, z której pochodzi poniższy slajd jest Magdalena Górska. Jej praca zdobyła nagroda główna Rektora Politechniki Wrocławskiej za najlepszą prezentację na studenckiej konferencji KNS 3 "Man - Civilization - Future". Pracę pani Magdy można między innymi pobrać z portalu Astronomia.pl, ciekawy wywiad również znajduje się tu., zaś fragment, który w nim znalazłem: "Niestety polskie szkolnictwo w zakresie architektury tkwi często jeszcze w poprzedniej epoce i nie stawia ciągle na rozwijanie studentów i ich predyspozycji, kreatywności, ale tworzy dziwne schematy i wzbudza niepotrzebne współzawodnictwo" brzmi całkiem znajomo;)
Kolejna sprawa to CelEdu08. Ops - przepraszam za mały skrót myślowy. Tak oznaczyłem na tym blogu teksty odnoszące się do Activity 8 Spacecraft 2 Franka Gregorio. Druga część tego scenariusza zawiera poświęcony eksploracji Marsa rozdział, w którym są omówione sondy kosmiczne aktualnie badające planetę. Nie było czasu, abym w tym roku o tym pisał, myślę jednak że przedsmakiem tego co w tym u Franka możemy znaleźć będzie poniższa grafika:
Od A Tour of the Celestia Universe
Pochodzi ona z albumu zawierającego przegląd możliwości jakie oferuje Celestia. Kolejną grafikę znalazłem przeglądając teksty poświęcone podróży po wewnętrznym Układzie Słonecznym:
Tym razem jest to krążące wokół Marsa laboratorium orbitalne. Kolejna pozycja, którą chciałbym polecić to Family Guide to Mars:
Jest to pdf adresowany raczej do rodziców dzieci w wieku do bodajże 12 lat. Myślę, że zamieszczony powyżej spis treści tej książeczki mówi już sam za siebie. No i wreszcie na koniec Orbiter. Znalazłem grafiki powstałe w czasie symulacji lotu na Marsa którą bawiłem się dwa lata temu. Spiąłem je w prezentację, którą zamieszczam poniżej:
Orbiter nie tylko umożliwia symulacje marsjańskich misji, lecz jest prawdziwym poligonem, gdzie można się bawić najrozmaitszymi technikami modelowania 3d. Wystarczy chociażby przyjrzeć się projektowi jednej z marsjańskich baz: Oczywiście, Orbiter też można wykorzystać jako generator grafik będących kanwą do późniejszych opowiadań lub scenariuszy filmów, chociażby takich jak ten.
I to by było na temat Marsa w tym roku wszystko.

Brak komentarzy: