środa, 9 grudnia 2009

Rozmiar Wszechświata.



I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\04\Galaxies and the Distant Universe.htm

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\10\FateoftheUniverse.htm
W Poszukiwaniu pozaziemskiej inteligencji nie da się pominąć pytania o rozmiar Wszechświata i nasze w nim miejsce. Tylko jak ten rozmiar pokazać czy ogarnąć? Nie będę ukrywał, że przykładowo wyrażenie 14 miliardów lat świetlnych jakoś tak specjalnie do mnie nie przemawia.

U góry widać dziewczynkę, siedzącą wewnątrz kwadratu o boku 1m, u dołu Wszechświat, obserwowany z odległości 14 miliardów lat świetlnych.

Pierwsza z grafik pochodzi a aplikacji wykorzystującej ideę Cosmic Zoom. Pokazując rozmiar kosmosu rozpoczynamy od pokazania obiektu znajdującego się w odległości 1m, następnie oddalamy się o 10 metrów, potem o 100 potem o 1000 i tak dalej, za każdym razem mnożąc poprzedni wynik przez 10. Nieco podobnej konwencji użył Richard Powell w swoim Atlasie Wszechświata. Rozpoczynając z punktu wyjścia, znajdującego się w odległości 12.5 roku świetlnego od Ziemi dotarł on do miejsca widocznego na drugiej grafice po ośmiu krokach.
Inny sposób to wykorzystanie skali. Tworzymy zestaw podobny chociażby do tego poniżej:
compactspace01
Dla przypomnienia, jest to Kompaktowy kosmos, gdzie jednemu metrowi odpowiada 1 milion lat świetlnych. Po rozłożeniu go w terenie, płytka przedstawiająca najdalszy z obiektów znajdzie się w odległości ... 13.7 kilometra od nas. Hm, całkiem spory dystans ... nie każdemu się chce tyle chodzić, może zatem lepiej obejrzeć jakiś film? Na przykład ten, który wyszperałem przed godziną:

Zaś jeśli komuś oglądanie nie wystarcza, może odtworzyć podobną podróż w Celestii:
Od CelEdu2008: The Universe

Brak komentarzy: