piątek, 3 września 2010

Co nowego z "księżycową nocą"?

Ech, znów nic z przerwy w pisaniu. A wszystko za sprawą maila którego dziś otrzymałem oraz pewnego adresu znalezionego w sieci. Lecz może po kolei. Powyższe zdjęcie wykonała załoga misji Apollo 10, znalazłem je zaś w serwisie NASA Images, nie bez pewnej inspiracji ze strony Flying Singera, który na swoim blogu właśnie opisuje opublikowaną przez NASA kolekcję zdjęć historycznych poświęconych podbojowi kosmosu. Kolejny temat może zainteresuje tych, którzy nie załapali się na Skyquest. Widoczne powyżej logo towarzyszy konkursowi pod hasłem "What is the future of human space exploration and why is it important" zorganizowanemu w ramach IAA Humans in Space Symposium. Konkurs jest adresowany do młodzieży w wieku 10-17 lat. Aby do niego przystąpić, należy do 13 października przesłać drogą elektroniczną pracę plastyczną nawiązującą treścią do tematu konkursu. Może być to praca plastyczna, poezja, proza, praca muzyczna, video, animacja - najlepiej poczytać o tym bezpośrednio tutaj. Jak bardzo mogą być to różnorodne prace, niech świadczy poniższe zestawienie prac wykonanych w podobnym (choć dla nieco starszej grupy wiekowej) konkursie Nasa Art Contest :
Powyższa praca zdobyła główną nagrodę w kategorii wideo, poniższy model zajął drugie miejsce: Ten zaś obraz uzyskał drugie miejsce w ubiegłorocznej edycji tego konkursu:Tyle, jeżeli chodzi o konkursy organizowane przez NASA. Wracając jeszcze do zawartości maila - Astronomowie bez granic rozpoczęli projekt Moon and culture. Do 23 września można również przesyłać zdjęcia Księżyca do trwającego konkursu Moon Photo Contest. W chwili pisania tego tekstu nadesłano 77 zdjęć, wykonanych zarówno przez doświadczonych jak i początkujących "astrofotoamatorów". Poniżej zamieszczam jedno z nich, przedstawiające Claviusa:
No i na koniec - część z organizacji biorących udział w InOMN planuje transmisje na żywo w Internecie. Niektóre z nich znajdują się na tej liście. Na widocznej powyżej grafice uchwyciłem slajd z webcastu poświęconego fotografowaniu Księżyca. Towarzyszyła mu prezentacja MyMoon_day.ppt. Nie udało mi się jej znaleźć, za to przypomniałem sobie o prezentacji Księżyc w klasie znajdującej się na stronie EuHou. Osobiście liczę, że wśród prowadzących transmisje internetowe będzie Gianluca Masi i jego Virtual Telescope.
Pamiętam, jak dał czadu w kwietniu. U góry zamieszczam jedno ze zdjęć wykonane w trakcie prowadzonego przez niego na żywo pokazu - fajna by była powtórka:) Przyglądam się jeszcze aktualnej mapie obchodów InOMN.
Najwięcej organizacji rzecz jasna ze Stanów. Są to głównie kluby skupione w sieci Night Sky Network. Zastanawia skupisko w Ameryce Południowej - jakaś sieć? Jeszcze nie wiem. Aby dołączyć do powyższej mapy własne wydarzenie należy wypełnić formularz znajdujący się na tej stronie. To chyba wszystko. W tej chwili pracuję sobie nad prezentacją oraz symulacjami realizowanymi przez nas wspólnie z Muzeum Górnośląskim. Warto pamiętać, że można posłużyć się tutaj gotowymi wzorami przygotowanymi przez organizatorów - ja jednak wolę jedną z prezentacji stworzonych w ramach innego projektu - Galilean Nights:
Posiada ona przejrzystą strukturę, którą idealnie nadaje się do modyfikacji. Warto również pamiętać, że prezentacje dostępne w ramach projektu Beyond 2009 objęte są licencjami umożliwiającymi ich modyfikacje i wykorzystanie do własnych celów.

Brak komentarzy: