Niedawno była Kallisto, dorzućmy Ganimedesa. Na początek może obraz z Celestii:
Podobnie jak w przypadku Kallisto wygenerowałem go w trakcie wycieczki z Bobem Hegwoodem. Teraz może ten tutorial:
Pochodzi on ze strony Space Game, poświęconej misjom międzyplanetarnym. Dość intrygującej. Strona ta została stworzona przez ESA, zaś naszym zadaniem jest takie dobranie dat zadanych misji, aby były one jak najbardziej oszczędne pod względem zużycia paliwa, czego wyznacznikiem jest delta V. Nie przerażajcie się jej definicją - na stronie Space Game nikt nie będzie wymagał jej znajomości, wręcz przeciwnie - otrzymujemy wygodny, wizualny interfejs gdzie ręcznie ustawiamy położenie misji w czasie tak, aby zmiany delty V były jak najbardziej optymalne. Strona jest przyjazna, posiada przejrzyste tutoriale, mnie osobiście trochę kojarzy się z projektami Zooniverse ze względu na to, że "wyrysowane" przez nas trajektorie możemy przesłać do ESY, gdzie być może zostaną wykorzystane do planowania rzeczywistych misji, chociażby takich jak EJSM, której celem jest zbadanie zarówno Ganimedesa jak i Europy.
Na Orbiterze cofnąłem się w czasie do 1996r., kiedy sonda Galileo dokonała pierwszego swojego przelotu obok Ganimedesa:
Rzecz jasna, Galileo wyglądała inaczej niż widoczna powyżej Delta Glider IV którą obsadziłem w jej roli. Poniżej widać ją na grafice wygenerowanej Celestią Gregoria:
Tutaj natomiast zdjęcie modelu znalezione na Spacedisku:Zakończyłem instalując nową teksturę McWoggsa w Orbiterze, oraz linkując: Śladami Galileusza [pdf], zdjęcie przedstawiające porównanie galileuszowych księżyców, galerię zdjęć poświęconych Ganimedesowi oraz papierowy model tego księżyca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz