piątek, 1 kwietnia 2011

Lew na 4 i GAM


I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\globeatnight2011\GlobeatNightIndeks.htm

Tak wyglądał fragment raportu z wczorajszych obserwacji Lwa w ramach akcji Globe at Night:
Obserwacji dokonaliśmy z łąki, będącej stosunkowo ciemnym miejscem:
Powyżej widać go w "kontekście dziennym" uzyskanym przy pomocy Google Earth, poniżej natomiast w "kontekście nocnym" uzyskanym w WWT: Jako podkładu użyłem tutaj mapy Earth at Night. Ta jasna plama na której widać miejsce naszego pomiaru to nic innego jak aglomeracja śląska. Jak widać, WorldWide Telescope też sobie radzi całkiem nieźle z odczytem pliku KML, w którym zapisywane są wyniki tegorocznego liczenia gwiazd. No, ale dosyć tych zabaw programami. Pora na GAM, czyli Global Astronomy Month który zaczyna się od piątku. Poniżej zamieszczam grafikę nawiązującą do najbardziej charakterystycznego elementu tej imprezy jakim będą spotkania z Gianlucą Massim: Plan seansów w jego obserwatorium wygląda następująco:

1 kwietnia 18 UT Maraton Messiera: czym on jest, można poczytać na teleskopach.pl, pewną jej wersję, choć nie tak może ambitną, zwaną Grą w Messiera znalazłem tu.

2 kwietnia 22:30 UT Spotkanie z Saturnem: póki co, zapraszam na poświęcony Saturnowi film. Narratorem jest Phil Plait, autora strony Bad Astronomy. Wykonałem na szybko zdjęcie chilijskim Sloohem ( Wide Field | 1 Apr 11 08:44:32 UTC). Próbowałem zidentyfikować jego księżyce przy pomocy WWT i tu porażka, okazało się bowiem że program Microsoftu księżyców Saturna nie widzi. Na szczęście dopomogło mi Stellarium.
Idąc zatem od lewej, na zdjęciu widać: Reę, Dione i Tetydę. Ta duża kropa poniżej to natomiast Tytan. Księżyce te można również identyfikować przy pomocy skryptu ze stron Sky and Telescope.

9 kwietnia 20 UT Star Party: przed chwilą przypomniałem sobie filmik w którym Massi zaprasza na wspólne oglądanie nieba. Podkład do niej stanowi fajna, nastrojowa muzyka której autorem jest Bersarin Quartet. Nazwa trochę myląca, bowiem autorem całego projektu jest jedna osoba - strona artysty który ją stworzył jest tu.

12 kwietnia 19:30 UT Spacer po Księżycu: ostatni mieliśmy z okazji Księżycowej Nocy:) A może by tak Księżyc Oli podrasować? Przespacerować się po Księżycu z Google Moon? Odświeżyć znajomość z AMSO? Pomysłów na "księżycowe" zajęcia jest naprawdę sporo.

17 kwietnia 12:30 UT Nadchodzi Słońce: u nas nadeszło 19 marca:) A wcześniej? Jakby tak przejrzeć słoneczne teksty - trochę tego było:) Najprostszy jednak model, pokazujący wzajemne relacje Ziemi i Słońca jest tu.

30 kwietnia 21:30 UT Zapisz swoje imię na niebie: coś dla łowców planetoid, tych większych powiedzmy typu NEO. Łowcom "planetoid mniejszych" (właściwie takich mikro) mogę polecić kampanię obserwacji Lirydów.

Warto również śledzić, kiedy pojawi się możliwość własnoręcznego sterowania tym teleskopem. Na stronie jest informacja, że ma to nastąpić gdzieś pomiędzy 1 a 30 kwietnia. Oczywiście, GAM na wirtualnych obserwacjach się nie kończy. Cały plan proponowanych imprez jest tu.

Brak komentarzy: