czwartek, 24 marca 2011

Równonoc się odbyła

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\rownonoc\rownonocindeks.htm
Pora na podsumowanie zajęć, które odbyły się 19 marca 2011r w Muzeum Górnośląskim, gdzie razem z małymi gośćmi świętowaliśmy równonoc wiosenną. Nie dopisała nam tylko pogoda, spadł śnieg i nie mogliśmy obserwować Słońca. No cóż, zima która miała się skończyć pokazała na co ją stać.

Jak wspólnie spędziliśmy czas najlepiej pokazują zdjęcia zamieszczone w albumie powyżej. Myślę, że nie tylko dla nas prowadzących była to fajna zabawa, ale nasi słuchacze także mieli frajdę. Dziękujemy Ani i Markowi, panu dr Kuczyńskiemu za możliwość uczestnictwa i prowadzenia zajęć, mamy nadzieję, że inne okazję także będą.
Na zakończenie jeszcze małe podsumowanie poświęconych równonocy tekstów:
Słoneczny patrol: trochę o "Słonecznym ZOO", misji Stereo oraz serwisie Spaceweather;
Słoneczny software: pojawiła się Celestia, Szymek Ender oraz instrukcja jak zrobić film przedstawiający aktywność Słońca;
Zegar słoneczny był: jak zrobić prosty i bardziej złożony zegar słoneczny, linki do programu Shadows;
Słońce w kulturze: między innymi o tym, jak przy pomocy WWTeleskopu przyjrzeć się bliżej Stonehenge.
Czy Słońce tańczy: tu pojawiło się Centrum Słoneczne Stanforda;
Co można zrobić ze spektrum: między innymi film mogący być instrukcją do przerobienia spektrum na outdoor;
Spektroskop: jak go zrobić;
To mamy plamy: jak wzbogacić Orbitera o Słońce 3D, jak sprawić by na Słońcu w WWT pojawiło się więcej plam;
Zabawa ze spektroskopem: pomysły na spektroskopy różne, poczynając na modelu "pudło" na modelu z EuHou kończąc;
Najbliższa nam z gwiazd: Słońce: przetłumaczona, "galileuszowa", poświęcona Słońcu prezentacja;
Nadchodzi wiosna: małe wprawki w przerabianiu materiałów edukacyjnych dołączonych do WWTeleskopu;
Orion a wierzenia Majów: chociaż tekst generalnie nawiązujący do Globe at Night, to jest tam również o tym skąd wzięło się Słońce w wierzeniach Majów;
Jeszcze dla przypomnienia: Dzień Słońca mieliśmy w trakcie ubiegłorocznego Miesiąca z Astronomią, zaś dwa lata temu Słońce gościło u nas przez cały maj.
Do Słońca wrócimy jeszcze przy okazji tegorocznego Miesiąca z Astronomią. Przypomnę, że rozpoczyna się on już niebawem - pierwszego kwietnia. Słońcu jest dedykowana niedziela, siedemnastego. Organizatorzy GAM zachęcają, by odbyć wówczas poświęcone Słońcu zajęcia z takimi elementami jak: obserwacje gołym okiem, metodą projekcji, bezpośrednie przy pomocy lornetek lub teleskopów wyposażonych w odpowiednie filtry, zabawy ze spektroskopem, gotowanie przy pomocy Słońca (tzw. solar oven). Cóż, na tą z ostatnich wymienionych zabaw nie wpadliśmy. A może warto, chociażby po to by zaoszczędzić na gazie:) Na wypadek niepogody jest oczywiście zachęta, aby korzystać z transmitowanych przez cały czas w sieci obserwacji prowadzonych za pośrednictwem sond, zawsze też można skorzystać z "galileuszowej" prezentacji czy też astrooprogramowania. Tak czy inaczej - jest co robić. My najprawdopodobniej zrobimy sobie małe porządki w tekstach, które do tej pory na temat Słońca powstały na naszym blogu. To chyba wszystko. Na zakończenie chciałbym podrzucić jeszcze jeden link. Piękne Słoneczko, prawda? Autorem tego zdjęcia jest Alan Friedman. Wykonane przy pomocy stosunkowo niewielkiego teleskopu stało się bohaterem nie tylko Discover, gdzie zagościło wśród Top 14 2010, lecz również na Vired oraz Huffpost Technology.

Brak komentarzy: