W zasadzie to co istotnie zdążyłem już o zegarach słonecznych na blogu napisać. Chociaż ... zwróćcie uwagę na kierunek patrzenia dzieci w momencie gdy Dorota demonstrowała wykonanie prostego zegara:Spowodowany jest on obecnością na stole tej oto repliki jednego z osiemnastowiecznych "słoneczników":Jeżeli wierzyć znajdującemu się na nim napisowi, powstał on na podstawie oryginału używanego przez Roger's Rangers na wyspie Roger Island w 1750r. Trochę zabawnym jest fakt, że powyższy zegar choć wykonany zgodnie z regułami sztuki nie chce działać, szczególnie gdy na zewnątrz jest słonecznie;) Po prostu jego wykonanie powoduje, że nie rzuca on cienia - zamiast tego jego gnomon rzuca całkiem mocne refleksy:) Jak działa zegar którego wykonanie prezentuje Dorota widać poniżej:
Przypomnę, że przepis na jego wykonanie jest tu. Na koniec jeszcze chciałbym polecić dwie strony. Pierwszą z nich jest Gnomonika:
Zawiera ona między innymi tłumaczenie (cz.: 1, 2, 3) materiałów objaśniających istotę działania zegarów słonecznych, których autorem jest Tony Moss i z których pochodzi widoczna powyżej grafika. Znajdziemy tam również katalog znajdujących się w Polsce zegarów (tutaj oznaczyłem sobie woj. Śląskie). Druga ze stron to strona programu Shadows, umożliwiającego wykreślenie przy pomocy komputera własnego zegara. Jego wersja freeware pozwoli nam na wykreślenie zegara płaskiego. Wersja PRO pozwoli nam zaprojektować każdy inny, będziemy też mogli przy jego pomocy wykonać astrolabium.
Tak czy inaczej, strona jak najbardziej warta odwiedzenia chociażby ze względu na sporą ilość zdjęć najrozmaitszych zegarów, mogących być inspiracją do własnych zajęć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz