wtorek, 22 marca 2011

Słoneczny software.

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\rownonoc\rownonocindeks.htm
Pokaz oprogramowania był ostatnią częścią naszej sobotniej imprezy:

Chciałem dzieciakom pokazać WWT, lecz router znajdujący się w muzealnej świetlicy miał na ten temat nieco inne zdanie. Pomimo że mój komputer widział muzealną sieć, nie widział Internetu co czyniło zastosowanie WWTeleskopu bezużytecznym. Pozostało ratować mi się Celestią:
Powyższa prezentacja stanowiła streszczenie Wewnętrznego Układu Słonecznego Franka Gregorio. Kliknięcie w któryś ze znajdujących się w niej slajdów wywoływało Celestię z widoczną na slajdzie sceną, wewnątrz której dzieciaki mogły dokonywać dalszej eksploracji. Jak widać na pierwszych paru slajdach o Słońcu też jest tam trochę. Aby jednak to "trochę" zmienić w nieco więcej, zachęcam aby obejrzeć ten tutorial:
Poświęcony jest on obsłudze programu JHelioviewer. Wspominałem już o nim w tekście Mars w obiektywie SOHO. Głównym zadaniem tego programu jest umożliwienie przeglądania danych zgromadzonych przez kosmiczne obserwatoria: SOHO i SDO. W oparciu o pobrane z sieci obrazy można tworzyć filmy, warto też przyjrzeć się obrazom znajdującym się u dołu strony do której prowadzi podany wcześniej link. Krótki opis jego interfejsu znajduje się poniżej:
  1. Tool bar - Select zoom mode: pasek narzędziowy, gdzie można między innymi wybrać zbliżenie czy interesujący nas rejon;
  2. Overview - podgląd całości obrazu, ułatwiający nawigację gdy obraz jest duży;
  3. Movie Controls - ten rejon interfejsu umożliwia odtworzenie sekwencji obrazów;
  4. Layers - menedżer warstw, umożliwiający wyświetlenie szeregu nałożonych na siebie obrazów;
  5. Image Adjustments - zmiana koloru, zastosowanie filtrów itp.
  6. HEK Events - możemy tutaj wybrać oznaczenie markerami na powierzchni Słońca interesujących nas zjawisk;
  7. Info Bar - pasek informacyjny, gdzie znajdziemy informacje o powiększeniu, jakości obrazu, współrzędnych kursora itp.;
  8. Main window - główne okno programu;
  9. Event Marker - marker oznaczający zjawisko. Ustawień, które markery wyświetlać dokonujemy przy pomocy panelu z punktu [6].
Teoretycznie zatem, jeżeli chodzi o obserwacje Słońca mamy "miód". Niestety, pora na małą łyżkę dziegciu. Kiedy zainstalowałem program na stacjonarnej maszynie, po uruchomieniu otrzymałem komunikat: Could not reserve enough space for object heap. ERROR: Could not create the Java virtual machine. Mój komputer posiada procesor AMD Athlon 2,91GHz oraz 1,93GB RAM. Wygląda na to, że to za mało aby udźwignąć program. Co zatem pozostaje w tego typu sytuacji?
Po pierwsze, warto też wiedzieć, że JHelioviewer posiada odpowiednik on-line przy pomocy którego też można stworzyć na szybko film pokazujący aktywność Słońca w wybranym przez nas czasie: Przed chwilą właśnie wykonałem krótki filmik pokazujący aktywność Słońca, którego środkiem była 9 lutego godzina 23:06. Po naciśnięciu Download uzyskałem ładnie odtwarzającą się mp4, która po naciśnięciu Upload znalazła się na moim koncie YouTube:
Cały proces odbył się w pełni automatycznie, dodatkowo w komentarzu znalazł się link do oryginału tego filmu, który został zachowany na serwerze helioviewer.org (ciekawe, ile mają miejsca na serwerze na takie zabawy?).
Po drugie - warto się przyjrzeć sekcji demo portalu. Znajdujące się tam króciutkie filmy już same w sobie posiadają wartość edukacyjną, zaś idąc śladem linków znajdujących się na dole strony trafimy na parę interesujących grafik zapisanych w formacie jp2 - możliwych do odczytania przez Irfan View.
Po trzecie - jest jeszcze maleńki programik Sunspotter. Wspomniałem już o nim przy okazji ubiegłorocznego Dnia Słońca. Aby go pobrać, wystarczy kliknąć tutaj. Otrzymamy po wypakowaniu foldery z plikiem pod Macintosha i pod Windows. W tym drugim znajdziemy plik Sun Spotter 2.5.1.exe. Program nie wymaga instalacji. Wystarczy umieścić go w potrzebnym nam katalogu skąd możemy go uruchomić po prostu klikając na jego ikonie.

Brak komentarzy: