środa, 23 marca 2011

Słoneczny patrol

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\mated\rownonoc\rownonocindeks.htm
Tak wyglądała jedna z grup plam słonecznych będących zwiastunem jednej z najbardziej gwałtownych burz słonecznych która uderzyła w ziemską magnetosferę 2 września 1859r.:

Wywołane przez tę burzę zaburzenia ziemskiego magnetyzmu spowodowały awarie sieci telegraficznych w całej Europie i Ameryce Północnej, a nawet okazjonalne zapalanie się od iskier papieru w telegrafach. Mimo odłączenia baterii, indukowany prąd był na tyle silny, iż pozwalał na przesyłanie wiadomości telegraficznych. Gdyby podobna burza miała miejsce dzisiaj, mogłaby spowodować globalną katastrofę niszcząc sporą część infrastruktury energetycznej. O wiele słabsza burza z 1989r. potrafiła wyłączyć sieć energetyczną Hydro-Québec pozbawiając prądu blisko 6 milionów ludzi. Misją, która ma umożliwić lepsze zrozumienie powstawania burz słonecznych jest misja Stereo. Jest to para dwóch sond badających głównie koronalne wyrzuty masy na Słońcu.
Sondy te rozmieszczone są tak, by możliwe były obserwacje stereoskopowe w wyniku których powstają trójwymiarowe obrazy aktywności słonecznej.
Poniżej zamieszczam film pochodzący z NASA Video Gallery:

Pokazuje on główną ideę działania pary sond, których wzajemne rozmieszczenie umożliwia równoczesną obserwację obu półkul słonecznych oraz uzyskanie obrazów Słońca 3D. Nie wnikając zbytnio w szczegóły chciałbym zwrócić uwagę na edukacyjne ciekawostki związane z tym projektem. Pierwszą z nich jest Solar Stormwatch, jeden z projektów wchodzących w skład platformy Zooniverse. Krótkie opisy tego projektu po polsku znalazłem na astro4you oraz tutaj (z równie krótkim komentarzem zresztą). Pozostaje mi odpowiedzieć, że "cashu" raczej tam nie dostaniemy, jest natomiast trochę całkiem fajnych infografik, szczególnie w znajdujących się tam tutorialach.
Można też zerknąć do sekcji dla nauczycieli - choć materiały tam zawarte nie powalają na kolana, to nie są one znowu całkiem złe. Podążając śladem jednego ze znajdujących się tam linków trafiłem przykładowo na Spaceweather:
Przeglądając znajdujące się w nim media warto pamiętać, że każde z nich jesteśmy w stanie zapisać na lokalnym dysku. Wystarczy przewinąć ekran by znaleźć przycisk Save:)
Jeszcze na koniec: dla tych, którzy chcieliby się pobawić w misję Stereo na Orbiterze odpowiedni dodatek przygotował BrianJ.

Brak komentarzy: