Są seanse, które potrafią urzec swoją pomysłowością i prostotą. Jednym z nich jest Tour of WWTTour stworzony przez Pat Udomprasert, dyrektora projektu WWTA. Jest on krótkim, interaktywnym przewodnikiem przy pomocy którego można dotrzeć do paru interesujących miejsc w wirtualnym kosmosie przy okazji oswajając się z programem. Pozwoliłem go sobie przetłumaczyć lekko miejscami modyfikując treść. Polską wersję można pobrać [2,5MB] klikając tutaj. Poniżej przyszło mi do głowy parę luźnych pomysłów związanych ze znajdującymi się tam lokalizacjami:
- Układ Słoneczny: przepis na wykonanie najprostszego modelu pokazującego odległości planet od Słońca w Układzie Słonecznym znajduje się w tekście Układ Słoneczny dwoma paskami opisany.
- Droga Mleczna: badaniu naszej Galaktyki poświęcony jest jeden ze społecznościowych projektów naukowych o którym wspomniałem w tekście "Na tropie tajemniczych baniek w Drodze Mlecznej" ...
- Ziemia: po najwyższych szczytach poszczególnych kontynentów oraz niektórych wulkanach oprowadzi nas Peter Turcan. A może warto pooglądać Ziemię nocą? Ciekawy seans na ten temat uruchomimy klikając tutaj.
- Gwiezdny Żłobek: możemy pokusić się o wykonanie zdjęcia tej mgławicy przy pomocy teleskopów Mikroobserwatorium. Instrukcję jak to zrobić znajdziemy na EuHou. Przewodnik po gwiezdnym żłobku jest też na Hubblesite. Warto też pokusić się o odnalezienie jej na jesiennym lub zimowym niebie. Wystarczy Galileoskop lub Spica oraz przewodnik Pawła Maksyma.
- Orion w 3-D: w Miesiącu z Orionem Dorota umieściła prezentację poświęconą tej pięknej konstelacji. Orion jest również bohaterem Globe at Night. Jak obserwować Oriona opisano w Małych Cudach.
- Gromada galaktyk w 3-D: jest opisana również na APOD'zie. A jak wygląda w 2D? Ano tak - przy okazji mamy szansę sprawdzić czy działa sieciowy klient WWT.
- Powierzchnia Marsa: co można z nią zrobić opisałem całkiem nieźle przy okazji mojej wizyty w Hewelianum. Na Hubblesite prezentacja poświęcona Czerwonej Planecie jest tu.
- Śmierć gwiazdy: po raz pierwszy zagościła na naszym blogu w listopadzie 2009 roku, przy okazji Życia i śmierci gwiazd Franka Gregorio. Można pokusić się o wykonanie jej zdjęcia przy pomocy Mikroobserwatorium. Przewodnik po tej mgławicy znajdziemy na stronie Hubblesite.
Na dzisiaj wszystko. Pisząc powyższy tekst starałem się umieścić w nim linki do materiałów mogących służyć do tworzenia scenariuszy seansów WWT. O to, gdzie znaleźć tego typu materiały zapytano mnie ostatnio. Być może taki wykaz choć trochę wystarczy za odpowiedź.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz