czwartek, 8 marca 2012

MoonKam: Paszport na Księżyc

Paszport na Księżyc to jedna z tych prostych pomocy dydaktycznych, które pokazują dokładnie to co trzeba, nie zrażając nadmiarem szczegółów. Znalazłem go w zasobach MoonKAM'u, niech zatem będzie i tu:
Tak wygląda zestawienie znajdującej się w nim mapki z Księżycem w pełni, znalezionym dziś na stronach Mikroobserwatorium:
Pozostaje tylko jeszcze wyszukać na widocznym obok zdjęciu: 
Morze Spokoju (Mare Tranquilitatis) -  uformowane w wyniku uderzenia gigantycznej asteroidy prawie 4 miliardy lat temu. Miejsce lądowania misji Apollo 11 w 1969r.
Morze Deszczów (Mare Imbrium) -  uformowane w wyniku uderzenia gigantycznej asteroidy prawie 4 miliardy lat temu.
Apeniny (Montes Apenninus) - czy wiedzieliście, że na Księżycu są góry? Brzegi kraterów i basenów wznoszą się wysoko nad powierzchnię Księżyca. Astronauci misji Apollo 15 pracowali w cieniu Góry Hadley'a, jednej z gór masywu Apeninów. 
Krater Kopernik - mały, jasny, okrągły obszar na południe od Morza Deszczów, z promieniami rozciągającymi się na odległość do 500km we wszystkich kierunkach to właśnie ten krater.
Morze Jasności (Mare Serenitatis) - to właśnie na jego krawędzi astronauci misji Apollo 17 znaleźli jedne z najstarszych księżycowych skał.  Uformowały się one w księżycowym oceanie magmy.
Krater Tycho - wyróżnia się niczym jasna gwiazda położona na górzystych terenach południowej półkuli Księżyca. Jego charakterystyczną cechą są rozciągające się koncentrycznie promienie - niektóre mają długość 1500km.
Wyżyny - jaśniejsze tereny na Księżycu to wyżyny. Są one najstarszymi rejonami które powstały z oceanu magmy. Ponieważ są tak stare, ich powierzchnia została zryta licznymi kraterami uderzeniowymi, tworząc charakterystyczny, surowy  krajobraz. Tak wygląda on na filmie znalezionym w grupie MoonKAM na Facebooku:

Tak to w skrócie wygląda. Pozostaje jeszcze tylko przerobić powyższy tekst na pdf i księżycowe ABC gotowe:)
Odwołania:
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\obserwacje\ObserwacjeIndeks.htm
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\index.htm
I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
I:\orbiter\ch7\moonkam\newsletters\NewsLettersIndeks.htm

Brak komentarzy: