wtorek, 3 lipca 2012

WWT w Katowicach

I:\outdoordisk\salus2012\Salus2012.htm 
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\wwtindeks.htm
Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy blok zajęć dla "Salusa", tym razem pod hasłem: "Podróż do gwiazd".  Nie mogliśmy nie wykorzystać tej okazji - jako jeden z elementów naszego bloku wprowadziliśmy zatem stanowisko komputerowe, na którym zainstalowane były WorldWide Telescope i Celestia:
Służyło ono demonstracji, w jaki sposób można stworzyć przy pomocy tych programów namiastkę planetarium w swoim domu. Staraliśmy się zatem bardziej skupiać na wyjaśnieniu, skąd można je pobrać, jak najlepiej z nich korzystać oraz gdzie znajdują się podstawowe materiały informacyjne na ich temat.  
Potwierdziło się również pewne przypuszczenie - wśród gości pikniku, gdzie dzieciaki były bardzo zróżnicowane wiekowo, najbardziej zainteresowane WWT i Celestią okazały się te odpowiadające wiekowo chłopakom widocznym na powyższych zdjęciach.  Samemu piknikowi poświęcimy jeszcze parę słów w jednym z przyszłych postów. A tymczasem, ponieważ był to ostatni publiczny pokaz WWT w tym roku (szkolnym) pora na małe podsumowanie:
Na powyższej mapce widać miejsca, gdzie do tej pory prowadziliśmy warsztaty. Dla przypomnienia były nimi: 
Przypomnę też, że zestaw materiałów edukacyjnych znajduje się w sekcji Ambasadorzy WorldWide Telescope na portalu HandsOn Universe Polska. Stworzyliśmy również konto na Layerscape, które będziemy sukcesywnie uzupełniać.

3 komentarze:

blusior pisze...

Swietny wpis.Pozazdrościc.szkoda,że blizej mnie nic takiego sie nie dzieje.

Sebastian Sosnowski pisze...

A dlaczego nie Orbiter? Też symuluje układ planetarny i do tego może nauczyć o wiele więcej. Myślę że jest godzien takich fajnych warsztatów.

Dorota i Jacek pisze...

Dzięki. Zgadzam się z tym, że Orbiter jest "the best". Niestety, sprawdza się on w przypadku już "wyrobionych" zawodników, którzy tą tematyką zdążyli się wstępnie zainteresować. Przy tego typu warsztacie, gdzie podchodzą dzieciaki o różnym poziomie kompetencji jest on zwyczajnie za trudny. Przerabialiśmy to już wcześniej. Jeszcze tytułem wyjaśnienia - stanowisko widoczne na zdjęciu było elementem większej całości, której najbardziej atrakcyjnym punktem był seans prowadzony w mobilnym planetarium. Takie seanse są prowadzone z reguły przy pomocy Nightshade'a, zaś najlepszymi jego odpowiednikami do użycia w domu są Stellarium, Celestia i właśnie WWT.