wtorek, 23 lipca 2013

Dziwna studnia

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\UniwerseInABox\littleprince\box\LittlePrinceBox.htm
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\UniwerseInABox\littleprince\mapa\Mapa.htm
I maszerując w taki sposób z nadejściem świtu odkryłem studnię:
Studnia, do której dotarliśmy, nie była podobna do studni saharyjskich. Studnie saharyjskie stanowią zwykle otwory wydrążone w piasku, a ta wyglądała na normalną, wiejską studnię:
Tymczasem tutaj nie było żadnej wsi, zdawało mi się że śnię. - "Mały Książę", Antoine de Saint-Exupéry.
To nie był świt, lecz koło 11 rano, zaś studnia wyglądała jakby była na pustyni. Stałem na placyku znajdującym się w pobliżu Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu wykonując serię potrzebnych mi zdjęć. Wokół nie było bosych dzieci, zaś po widocznym powyżej kołowrocie nie zostało ani śladu. Potem jeszcze wszedłem do opuszczonej synagogi, próbując sobie wyobrazić jak mogła ona wyglądać zanim dokonał się Holocaust. I dopiero wieczorem dotarło do mnie to przedziwne zestawienie widocznych powyżej fotografii z treścią "Małego Księcia". Jakbym na chwilę wyrwał się z czasu -  zdawało mi się, że śnię.

2 komentarze:

Sebastian Oświęcimiak pisze...

Tak! Często obok tej studni przechodzę i myślę wtedy o ludziach, którzy z niej korzystali. De facto w Oświęcimiu żadnego Żyda już nie ma. To dla mnie smutne. Mały Książę to strzał w "10":

"- Chcę napić się tej wody - powiedział Mały Książę - daj mi...
Zrozumiałem już, czego szukał.
Podniosłem wiadro do jego warg. Pił, mając oczy zamknięte. To było tak piękne jak święto. To było czymś więcej niż pożywieniem. Ta woda zrodzona była z marszu pod gwiazdami, ze śpiewu bloku, z wysiłku mych ramion. Sprawiała radość sercu - jak podarek. Świeczki na choince, muzyka na Pasterce oraz słodkie uśmiechy opromieniały prezenty, jakie otrzymywałem na Boże Narodzenie, gdy byłem małym chłopcem."

Jacek Kupras pisze...

Dla mnie pewną zagadką jest kiedy i jak wyschła. Zdjęcie, które wrzuciłem wykonano gdzieś na początku wojny. Czyli wtedy jeszcze była sprawna ... zatem, może wiesz coś na ten temat?