piątek, 31 stycznia 2014

"Koń jaki jest każdy widzi"

I:\outdoordisk\HorseSense\HorseSense.htm
Ten cytat to chyba zna każdy. Pochodzi on z Nowych Aten, pierwszej polskiej encyklopedii opracowanej przez księdza Benedykta Chmielowskiego. Smakowity jest również kontekst cytatu owego:
Jeżeli kogoś męczy zmaganie się z tekstem starodruku, to czytelne wydanie Nowych Aten jest tu. Bywają też inne punkty widzenia, jak choćby ten pokazany na warszawskim Tedzie. Albo ten, który w całości zamieściłem poniżej:

No i wreszcie  ten najpierwotniejszy, najstarszy punkt widzenia człowieka który odprawiał obrzędy w jaskini Lascaux:
Z mojego zaś punktu widzenia dzisiejsza prawie udana próba wymuszenia plus w stu procentach udane przydeptanie było udzieloną mi małą lekcją pokory nad którą przyjdzie mi nieco bardziej popracować w lutym.

poniedziałek, 27 stycznia 2014

"Wishlista" OAD

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\grant\Grant.htm
Wczoraj zajrzałem na stronę Office of Astronomy for Development (w skrócie OAD). Dla niewtajemniczonych - jest to biuro działające w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej, którego celem jest w największym skrócie promowanie tych aspektów astronomii, które mogą się przyczynić między innymi do szeroko pojętego rozwoju szczególnie edukacji. To tak w ogromnym skrócie - z misją OAD oraz metodami działania najlepiej zapoznać się przeglądając Astronomy for Development Strategic Plan 2010-2020, którego okładkę widać obok. OAD między innymi co roku organizuje konkursy grantowe których celem jest wspieranie projektów edukacyjnych i badawczych zgodnych z misją biura. W ubiegłym roku startowaliśmy z dwoma projektami i choć nie udało nam się zakwalifikować do finansowanej czołówki to chcielibyśmy się pochwalić, że  znalazły się one na "liście życzeń":
W praktyce oznacza to, że  przeszły weryfikację merytoryczną oraz że OAD akceptuje ich treść i będzie próbował znaleźć dodatkowe środki na ich finansowanie. Jednym z nich jest nasz autorski Connections, złożony  wspólnie z Polską Akademią Dzieci. Dotyczy on promocji w Polsce zestawu Universe in a Box. Można się z nim zapoznać on-line, klikając tu. Drugi to Universe around the Globe with WorldWide Telescope złożony przez Amerykanów. Jego celem było przetłumaczenie zestawu 5 prezentacji WWT tak, by stały się one dostępne w 9 różnych językach. Wśród sugerowanych prezentacji znalazły się między innymi: Galileo's New Order, John Huchra's Universe oraz Dust and Us. To dobrze, gdyż akurat te prezentacje nie znalazły się w zestawie, który opracowaliśmy do tej pory a przydało by się je przetłumaczyć z następujących powodów:  Galileo's New Order to bardzo dobry przykład pracy zespołowej nad prezentacją.  John Huchra's Universe stanowi niezły przykład prezentacji biograficznej. Wreszcie Dust and Us, choć krótki, jest przykładem większej całości, na którą składają się między innymi dodatkowe, powiązane tematycznie z nim materiały opublikowane na portalu Nova.
Pełny opis amerykańskiego projektu jest dostępny on-line pod tym adresem. Umieszczenie nas w zespole odebraliśmy jako bardzo miły gest ze strony Amerykanów, przypomnę też że całkiem niedawno pomagali nam przy realizacji Małego Księcia

sobota, 25 stycznia 2014

Obawy podzielam

I:\pappert\guideddiscovery\sillyquestion\Naiwnepytanie.htm
"Taki widać przywilej młodości, arogancja-ignorancja. Obawiam się jednak, że w miarę coraz łatwiejszego dostępu do informacji – przez urządzenia mobilne, smartfony a wkrótce okulary Googla – entropia tylko wzrośnie. Ze strzępów informacji nie da się utworzyć sensownego obrazu świata, a zalew niepowiązanych ze sobą informacji, skakanie od strony do strony, niezdolność do dłuższego skupienia, coraz szybciej prowadzi nas do chaosu. [...] Jak nauczyć się chronić nasze umysły by lepiej “zarządzać sobą”, jak to określają niektórzy psycholodzy? Wzmacniać wytrwałość, siłę woli, rozwijać ciekawość i motywację do działania? Zwalczać choroby woli prowadzące do różnych uzależnień, ale też lenistwa?" -  pisze na swoim blogu Włodzisław Duch. Wyrwałem cytat z kontekstu, bo mi się bardzo spodobał. Kontekstem owym było ubolewanie profesora nad arogancją studentów, którym to albo się teoria ewolucji nie podoba, albo dyskredytują w czambuł CBMM. Właśnie zerkam sobie na ich stronę: "Today’s AI technologies, such as Watson, Siri, and MobilEye, are impressive yet still confined to a single domain or task. Imagine how truly intelligent systems —systems that actually understand their world —could change our world. The work of scientists and engineers could be amplified to help solve the world’s most pressing technical problems. Education, healthcare, and manufacturing could be transformed. Mental health could be understood on a deeper level, leading in turn to more effective treatments. While these accomplishments will take decades, the CBMM will enable the kind of research needed to ultimately achieve such ambitious goals." O tak. Obawy profesora Ducha w pełni podzielam. I to bynajmniej nie tylko w kontekście studentów. Mając bowiem mały wpływ z reguły niewiele swoją arogancją zaszkodzą. Gorzej, gdy aroganccy bywają ... ludzie  bardziej od studentów wpływowi;)

środa, 22 stycznia 2014

TED - następne kroki

I:\pappert\blendedlearning\tedstepbystep\TEDstepbystep.htm
Wróciłem właśnie niedawno z Warszawy. Oj, nie mam zbyt wiele czasu by się zajmować blogiem, nie mam. Lecz skoro postanowiłem sobie napisać ciąg dalszy o TED'zie, niech będzie może na początek wystąpienie z New to TED?, które najbardziej zapadło mi w pamięci:

W pełni się z nim zgadzam i przyznaję, że wyprostowało ono u mnie parę stereotypów. Druga sprawa - dzięki niemu nie zapomnę o Oli, której prezentację można przejrzeć klikając tutaj. Jest ona informatykiem oraz oficerem naukowym w Nigeryjskiej Agencji Kosmicznej, która może pochwalić się pięcioma satelitami umieszczonymi na orbicie w latach 2003-2011.
Wracając jednak do tematu posta - jeśli chodzi o następne kroki warto: 1. Zarejestrować się na TED'zie. Można sobie to ułatwić dzięki możliwości połączenia konta TED'u z profilem Facebook'a. Rejestracja daje między innymi możliwość otrzymywania informacji o nowych wystąpieniach, zapamiętywania ulubionych wystąpień, umożliwia nawiązywanie kontaktów z innymi osobami zarejestrowanymi na portalu oraz brania udziału w dyskusjach. 2. Przejrzeć Help. 3. Odwiedzić Ted-Ed. Dla mnie to najciekawszy element portalu. Zawiera on narzędzia umożliwiające przekształcenie filmów w materiał lekcyjny poprzez dodanie własnych notatek, linków, zestawów pytań etc. Na ile to jest przyjazne - jeszcze nie wiem. Napiszę o tym, jednak może nie za tydzień lecz ... kiedyś.

poniedziałek, 13 stycznia 2014

TED krok po kroku

I:\pappert\blendedlearning\tedstepbystep\TEDstepbystep.htm
Był już TED troszeczkę inny, to może teraz dla odmiany TED "krok po kroku". Mam tu na myśli playlistę New to TED?, mającą za cel przybliżyć ten serwis osobom, które są tu pierwszy raz. Zawiera ona 11 różnych tematycznie wystąpień.  Na pierwszym miejscu jest Ken Robinson opowiadający o tym jak szkoła zabija kreatywność. Gościł on już na naszym blogu.  Listę zamyka David Christian,  twórca projektu Big History. W sam raz do obejrzenia w nadchodzącym tygodniu. Zatrzymam się jeszcze na chwilę przy playlistach - są one stosunkowo nowym zjawiskiem. Na dzień dzisiejszy jest ich 114, z pełnym katalogiem można zapoznać się tutaj, warto też zwrócić uwagę na te cieszące się największą popularnością. Część z playlist jest opracowana przez personel TED, część zaś przez zaproszonych specjalistów, takich jak chociażby Shawn Achor, popularny w Stanach adwokat pozytywnej psychologii.  Jeżeli jesteśmy zalogowani serwis również pamięta miejsce w którym przerwaliśmy oglądanie danej listy. I to chyba na szybko tyle - ciąg dalszy TED'u za tydzień.

wtorek, 7 stycznia 2014

WWT na ten rok

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\wwtblogdzisiaj\WWT2014.htm
Choć jak wspomniałem w podsumowaniu nasze tegoroczne plany związane z Ambasadorami WorldWide Telescope wyklarują się do końca stycznia, już teraz mogę powiedzieć że związane one będą z nową wersja WWT oznaczoną numerem 5. Zadebiutowała ona właśnie na dedykowanym WWT portalu
Wśród atrakcji znajdujących się w programie można znaleźć między innymi widoczny poniżej model stacji ISS
Nowa wersja występuje w dwóch odmianach: 5.03 dedykowanej systemom Windows 7 i 8 oraz Legacy, umożliwiającej posługiwanie się programem w Windows XP. Na wszelki jednak wypadek podaję link do folderu zawierającego wersję Layerscape,  którą posługiwaliśmy się do tej pory: http://sdrv.ms/1ebwtbT .
Pracuje ona bez problemu na maszynach wyposażonych w Windows XP, również do niej odnosi się dokumentacja znajdująca się w Ambasadorach na EuHou
Tymczasem w Stanach sobie świętują ... Właśnie zaktualizowałem  posta, dowiadując się że z okazji 5-lecia istnienia WorldWide Telescope będą mieć miejsce pokazy w trakcie trwającego właśnie 223 Zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Pisze o tym na blogu Microsoft Connections Jonathan Fay, przy okazji wymieniając usprawnienia wprowadzone w najnowszej wersji WWT: http://blogs.msdn.com/b/msr_er/archive/2014/01/06/worldwide-telescope-celebrates-new-release.aspx Na zjeździe swoje wystąpienie będzie mieć również prof. Alyssa Goodman. Z jego abstraktem można zapoznać się tutaj. Myślę, że wrócę do tematu kiedy już zjazd się skończy - ma on trwać do 9 stycznia tego miesiąca.

niedziela, 5 stycznia 2014

Siódmy rok bloga

I:\pappert\pappert.html
Dziś dotarło do mnie wyraźnie, że rozpoczął się siódmy rok prowadzenia naszego bloga. Dziwne uczucie - gdy sięgam do pierwszych wpisów, wcale nie odczuwam tego upływu czasu. Wręcz przeciwnie. Jak by to było wczoraj. Wystarczy jedno kliknięcie i znów na kolanach ląduje mi nasza pierwsza kotka, kolejne - i jestem na modelarni z synem,  tymczasem każdy z tych wpisów powinienem opatrzyć etykietą wspomnienia. Pytanie tylko po co - straciłbym czas. Kiedy  zakładałem bloga, nie mieliśmy sprecyzowanych pomysłów na to, czym się on stanie. Nie mieliśmy też intencji, by tworzyć z niego pamiętnik - był on raczej bazą danych, mającą przechowywać informacje o różnego rodzaju pomysłach i nowinkach edukacyjnych. A czym jest teraz? 

sobota, 4 stycznia 2014

Jak wdepnąć w plankton

I:\pappert\przyroda\planktonportal\planktonportal.htm
Rok mi się rozpoczyna od planktonu. A wszystko za sprawą pewnej prezentacji, do której grafiki właśnie przygotowuję. Ot, takie tam ... zlecenie. To właśnie za jego sprawą trafiłem na społecznościowy projekt naukowy Plankton portal. Nawet fajny, można na nim znaleźć linki chociażby do takich filmików jak ten poniżej:

Zanim jednak wkręcicie siebie lub własne bądź cudze dziecko w "zostanie odkrywcą podmorskiego świata", może warto udać się na mały spacer i poszukać czegoś takiego:
Tak, mam na myśli najzwyczajniejsze w świecie bajoro, które na pewno znajdziecie gdzieś w waszej okolicy. Wystarczy teraz najprostszy chociażby mikroskop i seria pytań, powiedzmy typu: Co można odkryć w kropli wody? Jak “złowić” plankton? Jak rozpoznać rozwielitkę? Czym wyróżniają się orzęski? Jak wyglądają glony pod mikroskopem? Jak porusza się euglena? Co to jest słonecznica? Sam chyba się skuszę, by w tym roku poszukać na nie odpowiedzi. Po jasną bowiem cholerę ekscytować się amerykańskim planktonem jeżeli całkiem niezły polski jest ... tuż obok.

środa, 1 stycznia 2014

Witajcie w Nowym Roku

I:\orbiter\ch7\esero\ESERO.htm
Na dzisiejszym doodle'u rok 2013 zszedł ze sceny. Zabawne bywają te graficzki, pojawiające się co pewien czas na stronie najpopularniejszej w  świecie wyszukiwarki.
Kiedy kończąc 2012 rok składałem tradycyjnie życzenia, nie przypuszczałem że spełnią mi się aż tak. Zatem kolejny raz:  "Życzę Wam wszystkim tego, co najlepsze w Nowym Roku!" I uważajcie na podteksty kiedy składacie życzenia;)