piątek, 31 stycznia 2014

"Koń jaki jest każdy widzi"

I:\outdoordisk\HorseSense\HorseSense.htm
Ten cytat to chyba zna każdy. Pochodzi on z Nowych Aten, pierwszej polskiej encyklopedii opracowanej przez księdza Benedykta Chmielowskiego. Smakowity jest również kontekst cytatu owego:
Jeżeli kogoś męczy zmaganie się z tekstem starodruku, to czytelne wydanie Nowych Aten jest tu. Bywają też inne punkty widzenia, jak choćby ten pokazany na warszawskim Tedzie. Albo ten, który w całości zamieściłem poniżej:

No i wreszcie  ten najpierwotniejszy, najstarszy punkt widzenia człowieka który odprawiał obrzędy w jaskini Lascaux:
Z mojego zaś punktu widzenia dzisiejsza prawie udana próba wymuszenia plus w stu procentach udane przydeptanie było udzieloną mi małą lekcją pokory nad którą przyjdzie mi nieco bardziej popracować w lutym.

2 komentarze:

Krzysztof Kwiecień pisze...

Film "Droga Konia" 12:20 Człowiek, zanim zaczął komunikować się językiem w dzisiejszym znaczeniu czyli w epoce, w której nie istaniał jeszcze język operujący słowami, posługiwał się emocjami dla wyrażenia i przekazywania myśli. Lewa półkula. Lewy mózg.

Dzisiaj nie posiadamy już tej umiejętności chociaż mamy takie same mózgi jak wtedy albo nawet lepiej rozwinięte. Dzisiaj potrafimy mówić jedno a myśleć i czuć ci innego. Prawa półkula. Prawy mózg.

Ale zaczęła się już epoka, w której podział na lewo i prawo nie ma dłużej sensu bo homo sapiens wykorzystuje cały swój mózg. Tak zachowują się Dzieci, którym damy od urodzenia (albo od poczęcia) prawo do naturalnego geniuszu i będziemy szanować i uczyć się od nich. W przypadku Dzieci czasem trudno nam w to uwierzyć bo utożsamiamy mowę słowami za oznakę inteligencji a emocje i myśli lekceważymy. W przypadku zwierząt jest trochę łatwiej ... bo nie mówią, więc fala emocji pozostaje jedynym sposobem komunikacji.

Umiejętność komunikacji językiem emocji homo sapiens posiadał już parę milionów lat temu. Koń jaki jest każdy widzi. Człowiek jaki jest ... mało kto widzi.

Życzę ostrości widzenia.
Krzysztof Kwiecień.
www.ZabawnaNauka.pl

Jacek Kupras pisze...

Zaczęła się już epoka ... co masz na myśli? Pozdrawiam i dzięki za komentarz.