sobota, 4 stycznia 2014

Jak wdepnąć w plankton

I:\pappert\przyroda\planktonportal\planktonportal.htm
Rok mi się rozpoczyna od planktonu. A wszystko za sprawą pewnej prezentacji, do której grafiki właśnie przygotowuję. Ot, takie tam ... zlecenie. To właśnie za jego sprawą trafiłem na społecznościowy projekt naukowy Plankton portal. Nawet fajny, można na nim znaleźć linki chociażby do takich filmików jak ten poniżej:

Zanim jednak wkręcicie siebie lub własne bądź cudze dziecko w "zostanie odkrywcą podmorskiego świata", może warto udać się na mały spacer i poszukać czegoś takiego:
Tak, mam na myśli najzwyczajniejsze w świecie bajoro, które na pewno znajdziecie gdzieś w waszej okolicy. Wystarczy teraz najprostszy chociażby mikroskop i seria pytań, powiedzmy typu: Co można odkryć w kropli wody? Jak “złowić” plankton? Jak rozpoznać rozwielitkę? Czym wyróżniają się orzęski? Jak wyglądają glony pod mikroskopem? Jak porusza się euglena? Co to jest słonecznica? Sam chyba się skuszę, by w tym roku poszukać na nie odpowiedzi. Po jasną bowiem cholerę ekscytować się amerykańskim planktonem jeżeli całkiem niezły polski jest ... tuż obok.

Brak komentarzy: