poniedziałek, 27 stycznia 2014

"Wishlista" OAD

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\grant\Grant.htm
Wczoraj zajrzałem na stronę Office of Astronomy for Development (w skrócie OAD). Dla niewtajemniczonych - jest to biuro działające w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej, którego celem jest w największym skrócie promowanie tych aspektów astronomii, które mogą się przyczynić między innymi do szeroko pojętego rozwoju szczególnie edukacji. To tak w ogromnym skrócie - z misją OAD oraz metodami działania najlepiej zapoznać się przeglądając Astronomy for Development Strategic Plan 2010-2020, którego okładkę widać obok. OAD między innymi co roku organizuje konkursy grantowe których celem jest wspieranie projektów edukacyjnych i badawczych zgodnych z misją biura. W ubiegłym roku startowaliśmy z dwoma projektami i choć nie udało nam się zakwalifikować do finansowanej czołówki to chcielibyśmy się pochwalić, że  znalazły się one na "liście życzeń":
W praktyce oznacza to, że  przeszły weryfikację merytoryczną oraz że OAD akceptuje ich treść i będzie próbował znaleźć dodatkowe środki na ich finansowanie. Jednym z nich jest nasz autorski Connections, złożony  wspólnie z Polską Akademią Dzieci. Dotyczy on promocji w Polsce zestawu Universe in a Box. Można się z nim zapoznać on-line, klikając tu. Drugi to Universe around the Globe with WorldWide Telescope złożony przez Amerykanów. Jego celem było przetłumaczenie zestawu 5 prezentacji WWT tak, by stały się one dostępne w 9 różnych językach. Wśród sugerowanych prezentacji znalazły się między innymi: Galileo's New Order, John Huchra's Universe oraz Dust and Us. To dobrze, gdyż akurat te prezentacje nie znalazły się w zestawie, który opracowaliśmy do tej pory a przydało by się je przetłumaczyć z następujących powodów:  Galileo's New Order to bardzo dobry przykład pracy zespołowej nad prezentacją.  John Huchra's Universe stanowi niezły przykład prezentacji biograficznej. Wreszcie Dust and Us, choć krótki, jest przykładem większej całości, na którą składają się między innymi dodatkowe, powiązane tematycznie z nim materiały opublikowane na portalu Nova.
Pełny opis amerykańskiego projektu jest dostępny on-line pod tym adresem. Umieszczenie nas w zespole odebraliśmy jako bardzo miły gest ze strony Amerykanów, przypomnę też że całkiem niedawno pomagali nam przy realizacji Małego Księcia

Brak komentarzy: