piątek, 14 marca 2008

Współpraca

Endeavour szczęśliwie przycumował do stacji ISS wczoraj rano. Zanim do tego doszło, wahadłowiec wykonał przed stacją obrót tak, by można było wykonać ze stacji serię zdjęć dokumentujących stan powłoki termicznej.
Potem nastąpiło właściwe cumowanie. Jak piszą chłopaki z Astro4You.net otwarcie włazu miało nastąpić o 6:46CET.
Powitanie: Dzisiejszej nocy miał miejsce pierwszy spacer kosmiczny: Chłopcy widoczni powyżej wykonali następujące zadania:
-przygotowanie elementu japońskiego modułu Kibo (ELM-PS - Experiment Logistics Module - Pressurized Section) do wydobycia z ładowni promu
-instalacja Orbital Replacement Unit na robocie Dextre
-podczas tego dnia ELM-PS zostanie dołączony do ISS
Efekt:Kibo przycumowane do stacji!
Wszystkie powyższe zdjęcia pobrałem z http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=12023.175 Ludzie prowadzący to forum wykonują niesamowitą robotę, na bieżąco komentując misję. Ich dziełem są nie tylko świetne merytorycznie posty, lecz również mnóstwo zrzutów ekranu (z czym osobiście mam pewien problem). I robią to w sympatyczny, koleżeński, właściwy dla pasjonatów połączonych wspólną pasją sposób. Nie tylko zresztą oni.
Zaglądając do Singera trafiam na post Orbiting for peace. Zwraca on w tym poście uwagę na fakt, że ISS jest chyba najlepszym, najbardziej efektownym przykładem współpracy różnych państw przy realizacji wspólnego, pokojowego, ambitnego celu.
Singer pisze też o innym kosmicznym projekcie, tym razem skupionym wokół Martina Schweigera, fizyka pracującego w University College of London. Pisze o społeczności skupionej wokół Orbitera, darmowego symulatora lotów kosmicznych którego Schweiger jest głównym twórcą. Społeczność tą tworzą ludzie najróżnorodniejszych profesji i w różnym wieku pochodzący praktycznie z całego świata. Posiadają oni własne forum, gdzie dzielą się różnorodnymi doświadczeniami, poczynając od rozwijania rozszerzeń, na zastosowaniach Orbitera w edukacji kończąc. Wielu z nich posiada strony internetowe, będące dla nowych "orbinautów" skarbnicą materiałów instruktażowych, umożliwiających posługiwanie się tym niezwykłym symulatorem jakim jest Orbiter.
Nie mogę tutaj nie wspomnieć o polskich orbinautach. Społeczność ta jest skupiona wokół Szymka Endera, Bytomianina który wykonał chyba największą pracę jeżeli chodzi o propagowanie Orbitera w Polsce. Ender przetłumaczył kluczowe materiały potrzebne przy posługiwaniu się tym symulatorem. Są one dostępne na jego stronie: http://orbiter.rox.pl/
Polscy orbinauci posiadają również forum, którego adres jest tutaj.
Tymczasem na Globe at Night cały czas jest aktywny formularz wprowadzania wyników obserwacji. Ilość pomiarów jak widzę też rośnie (choć 8 marca dawno już minął) - aktualnie wynosi ona 6634. Czyżby ktoś sobie chciał poprawić statystykę;)?

Brak komentarzy: