piątek, 29 lutego 2008

Celestia 1

Dzisiaj w końcu zabrałem się za tworzenie mapy dla Celestii. Na początek z Orbitera i Stellarium pobrałem potrzebne dane. Następnie w oparciu o nie zacząłem tworzyć mapę. Narzuciłem jeszcze hiperłącza i powstało takie oto coś: Do tej pory pracowałem z Celestią opierając się albo na scenariuszach napisanych w Wordzie albo na tabelach zawierających grafiki i hiperłącza do poszczególnych faz symulacji. Teraz przychodzi pora by przetestować mapę. Zobaczymy, jak sprawdzi się w praktyce. Poprawiłem również trochę scenariusz w Orbiterze.Dodałem ISS'a, który poprzednio "spadł" oraz przestawiłem czas na jak najbardziej aktualny.

czwartek, 28 lutego 2008

Mordor

Wybrałem się dzisiaj na hałdę koło Plejady. Ponure, nieprzyjemne miejsce.Kojarzy mi się ono z tolkienowskim Mordorem.
Jedyny plus to jej wysokość. Można sobie pooglądać prawie wszystko wokół w promieniu kilku kilometrów. Na hałdzie przesiedziałem przeszło godzinę. Miałem ze sobą cyfrówkę. Udało mi się zrobić panoramę. Najładniej wyszedł chyba kościół pod wezwaniem św. Krzyża. O 18:30 przyjrzałem się Orionowi. Bardzo słabe 3.
Ciągle nie czuję aparatu. Kiedyś było inaczej. Nawet Zenitem robiłem fajne, szybkie, intuicyjne zdjęcia. Myślę jednak, że z biegiem czasu wróci dawna sprawność.
Linki:
Zdjęcia z tego wyjścia: tutaj
Mordor: http://lord_sauron_zone.webpark.pl/index2.html

środa, 27 lutego 2008

Pochmurna noc z Orionem.

Dzisiaj dokonaliśmy już drugiego pomiaru dot. widoczności Oriona. Godzina 22.35, zachmurzenie prawie 80% i przenikliwy wiatr. Kłęby rozpędzonych chmur zasłaniały nam niebo. Wreszcie na krótką chwilę zobaczyliśmy GO, a raczej JEGO pas. Widoczne były tylko trzy gwiazdy. Aby nasze nocne wyjście było w pełni dla nas satysfakcjonujące, zrobiliśmy kilka fotek okolicy. Głucha noc, a w oddali migoczące światełka z drugiego osiedla. Jeszcze gorąca herbata, wysłanie raportu do Globe at Night, ten post i łóżeczko:)
Zdjęcia z obserwacji: tutaj

Globe at Night - Co widać nocą?

Bawiłem się z Pawłem w ustalenie, co widać z orbity nocą:Okazuje się że widać całkiem sporo:
Linki:
Album: http://picasaweb.google.pl/JacekKupras/Cowidacnoca
Scenariusz nr. 27 z: http://www.mediafire.com/?yjhwhyegxhn
World Wind: worldwind://goto/world=Earth&lat=52.16431&lon=9.47989&alt=28858

USA 193

Symulacja związana z MTKS Sat ustawiona. Album na materiały do projektu gotowy: http://picasaweb.google.pl/JacekKupras/GlobeAtNightMTKSSat
Scenariusze też: http://www.mediafire.com/?yjhwhyegxhn
Jeszcze tylko linki związane z USA 193:
Global Security Org: http://www.globalsecurity.org/space/systems/e-305.htm
Kosmoblog: http://astroprofspage.com/archives/1514
Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/USA-193
Wikipedia (pol): http://pl.wikipedia.org/wiki/USA_193
Satelita w ogródku: http://terraobserver.blogspot.com/2008/02/satelita-w-ogrdku.html

wtorek, 26 lutego 2008

Konstelacja

Globe at Night - Podsumowanie pierwszego dnia obserwacji.

Ogólnie wczoraj dokonano 124 obserwacji:Dwie obserwacje wykonano na terytorium Polski:
Obie grafiki umieszczam w albumie z wynikami projektu.
Powstają również albumy:
Globe at Night - 25 lutego 2008: zawierający zapis przygotowań
Globe at Night 2008 02 25 - Miejsce obserwacji: zdjęcia
Mapki Oriona - mapki gwiazdozbioru Orion w różnych stadiach widoczności

poniedziałek, 25 lutego 2008

Globe at Night - pierwsza obserwacja

Jacek z Pawełkiem dzisiaj wieczorem poszli obserwować Oriona. Ja zostałam przy komputerze, aby natychmiast po obserwacji i ich telefonie, wpisać i przesłać dane. Jako pierwsi w Polsce wysłaliśmy raport. Ale to nie oznacza końca zabawy. Planujemy jeszcze kilka obserwacji w różnych miejscach.

Globe at Night - dzisiaj otwarcie.

Wczorajszy dzień należał do udanych. Rozejrzeliśmy się w poszukiwaniu miejsc, z których można by prowadzić obserwacje, wykonaliśmy symulację umieszczenia na orbicie satelity obserwacyjnego, wieczorem obserwowaliśmy niebo.
Dzisiaj rozpoczyna się kampania obserwacyjna. Zerkam na stronę projektu:
Jak na razie czysto. Od dzisiejszej nocy się zacznie.
Strasznie ciekawy jestem, jak na tle innych państw wypadnie Polska? Zobaczymy. My planujemy przeprowadzić dwie, może trzy obserwacje. No chyba że dzieci się wciągną.
Zobaczę.

niedziela, 24 lutego 2008

Opozycja Saturna - obserwacje.

Dopiero co wróciliśmy z wieczornych obserwacji nieba. Okazją nie lada była opozycja Saturna względem Słońca. Jest on obecnie najbliżej Ziemi. Zaczęliśmy od znalezienia gwiazdozbioru Lwa. Poniżej Regulusa, Saturn widoczny jest jako jaskrawa "plamka"
w odcieniach biało żółtych.

Był dobrze widoczny gołym okiem, podziwialiśmy go także przy użyciu lornetki i teleskopu.
Towarzyszył nam obecny o tej porze roku Orion, Syriusz. Udało się nam namierzyć mgławicę Oriona. Potem szybki rzut oka na Marsa
i Plejady, bo już zmarzliśmy. Była to udana obserwacja pod każdym względem.

Globe at Night: krok piąty- porównaj swoje obserwacje z obserwacjami z całego świata.

Wreszcie piąty, ostatni krok projektu. Na stronie http://www.globe.gov/GaN/analyze.html# mamy możliwość obejrzenia danych zebranych w poprzednich oraz obecnej edycji programu:

Aby zobaczyć aktualnie spływające dane, klikamy 2008 Map Viewer. Otworzy nam się wówczas okienko pokazujące aktualnie spływające dane:
W chwili gdy piszę tego posta jedynie Anglicy wyrwali się przed szereg (projekt ma rozpoczęcie jutro). Prawdziwy jednak smaczek znajduje się gdzie indziej:

To, co przedstawia powyższy zrzut ekranu znajdźcie sobie już jednak sami. Miłej zabawy i powodzenia. My zaczynamy od jutra (choć w nieco innej, zmodyfikowanej i wzbogaconej wersji).

Globe at Night: krok czwarty - prześlij raport przez Internet.

Właśnie oglądam stronę: http://67.59.150.2/gan/2008/report.cfm gdzie znajduje się formularz umożliwiający wprowadzenie wyników obserwacji. Jest on podobny do formularza znajdującego się w polskiej dokumentacji pakietu wymienionej przeze mnie we wprowadzeniu. Zwrócę uwagę tylko na jeden "smaczek": jeżeli klikniemy przycisk Enter Latitude-Longitude otworzy nam się okienko z mapą:

Klikamy teraz przycisk Find by Address gdzie wyskakuje kolejne okienko:

zaś po kliknięciu małej ikonki komputera dostajemy namiary położenia naszej maszyny:

Na szczęście niezbyt dokładne;)
Jak by to powiedzieli Rosjanie: wot, geolokalizacija.

sobota, 23 lutego 2008

Zaćmienie Księżyca na Spaceweather Flash

Tym, którym nie było dane oglądanie zaćmienia Księżyca na żywo proponujemy wycieczkę do serwisu Spaceweather Flash. Znajduje się tam interaktywna mapa, dzięki której można obejrzeć zdjęcia zaćmienia Księżyca wykonane przez obserwatorów z całego świata.
Link do serwisu: http://spaceweather.com/submissions/map.php?cat=eclipses&limit=50

piątek, 22 lutego 2008

Zaćmienie księżyca - 21 II 08



Pogoda nie sprzyjała obserwacjom. Pochmurne niebo i padający deszcz od kilku dni zrobił swoje.
Natomiast nasza przyjaciółka przesłała nam kilka fotek z zaćmienia, które wykonał jej znajomy w odległej Kanadzie. Dziękujemy Ci Weroniczko i umieszczamy je na naszej stronie.

czwartek, 21 lutego 2008

Globe at Night - Krok trzeci: naucz się dopasowywać widok nocnego nieba do jednej z mapek jasności.

Zakładam, że wiesz już czym jest projekt Globe at Night. Zakładam też, że znasz treść moich postów o wyznaczaniu miejsca i czasu obserwacji oraz potrafisz odnaleźć gwiazdozbiór Oriona.

Pora na kolejny trening.
  1. Zapoznaj się najpierw z pojęciem magnitudo w Wikipedii.
  2. Przejdź teraz na stronę http://www.globe.gov/GaN/learn_orionsky.html i pobaw się przez chwilę suwakami. Zwróć uwagę, że magnitudo można wykorzystać również do zmierzenia, na ile niebo jest zaśmiecone sztucznym światłem.
  3. Sięgnij teraz do dokumentacji projektu i poszukaj mapek jasności gwiazd. Jeżeli nie masz dokumentacji, to ją ściągnij i wydrukuj - linki znajdziesz na końcu jednego z poprzednich postów.
  4. Przejdź teraz na stronę http://www.globe.gov/GaN/observe_practice.html gdzie znajdziesz quiz umożliwiający Ci sprawdzenie, czy poprawnie potrafisz ocenić magnitudo najsłabszych widocznych w danej chwili gwiazd.
I to w zasadzie już wszystko. Resztę można znaleźć w dokumentacji. Od poniedziałku zaczynamy zabawę.
Jeszcze albumy: Orion w różnych stadiach widoczności, test obserwacyjny



środa, 20 lutego 2008

Globe at Night - krok drugi. Jak znaleźć Oriona i wyznaczyć czas obserwacji.

Jak znaleźć Oriona? To proste. Najlepiej potrenować:
Przejdź do Wikipedii i zapoznaj się z tym gwiazdozbiorem.
Teraz skocz tutaj i znajdź go sam.
Możesz też wydrukować sobie mapkę, która pozwoli Ci dokończyć trening wieczorem.
Jeżeli chodzi o czas obserwacji - organizatorzy projektu proszą by obserwacji dokonać w okresie od 25 lutego do 8 marca w godzinę po zachodzie Słońca. Czas zachodu Słońca dla danej długości i szerokości geograficznej można wyznaczyć między innymi tak:

Globe at Night - pierwszy krok.

Pierwszym krokiem przy uczestnictwie w Globe at night jest wyznaczenie długości i szerokości geograficznej miejsca skąd będziemy dokonywać obserwacji.
Można tego dokonać przy pomocy serwisów internetowych:
http://world.maporama.com/ - działanie jego jest intuicyjne i nie wymaga komentarza
http://www.itouchmap.com/latlong.html - serwis anglojęzyczny, zawierający również mapy Marsa i Księżyca. Interesujące nas współrzędne są wypisywane na dole ekranu. Dobrze jest przy tym pamiętać, żeby przewijać ekran przy pomocy suwaka po prawej stronie, nie zaś kółkiem myszki, gdyż powoduje to przewijanie mapy.
http://www.zumi.pl/index.html - polski serwis zawierający chyba najlepsze zdjęcia satelitarne i lotnicze naszego kraju. Nie wyświetla on wprawdzie wprost długości i szerokości geograficznej, lecz można ją odczytać z linku podawanego po wybraniu interesującej nas lokalizacji:

Interesujące nas współrzędne zapisane są tak:
Po słowie long jest zapisana długość geograficzna zaś po słowie lat szerokość. Wystarczy teraz kliknąć przycisk kopiuj do schowka a następnie wkleić łącze w dowolnym edytorze i wyciąć z niego interesujące nas współrzędne.
Jutro popiszę trochę o czasie obserwacji i samym Orionie.
Tymczasem już jutro całkowite zaćmienie Księżyca.

wtorek, 19 lutego 2008

Globe at Night 2008

W okresie od 25 lutego do 8 marca 2008 będzie mieć miejsce ogólnoświatowa kampania obserwacyjna Globe at Night (Ziemia nocą). Jej celem jest ustalenie, w jaki sposób światło emitowane przez miasta wpływa na stopień widoczności gwiazd. Pisałem o tym już wcześniej, postanowiłem jednak dokonać w tym poście kompilacji tego, co moim zdaniem jest w Globe at Night najistotniejsze.
Udział w projekcie jest prosty. Organizatorzy przygotowali instrukcję dokładnie objaśniającą w jaki sposób dokonać obserwacji. Jest ona dostępna w języku polskim. Linki zamieszczam na końcu tego tekstu.
Przeprowadzenie obserwacji składa się z pięciu prostych kroków:

  1. Określenie długości i szerokości geograficznej miejsca obserwacji (opis jak tego dokonać przy pomocy internetu zawarto w instrukcji)
  2. Odszukanie na niebie gwiazdozbioru Oriona godzinę po zachodzie Słońca
  3. Dopasowanie widoku nocnego nieba do jednej z mapek jasności zawartych w instrukcji
  4. Wypełnienie i wysłanie raportu z obserwacji na adres organizatorów projektu
  5. Swoje dane można porównać z tysiącami innych nadesłanych z całego świata.

Projekt GLOBE at Night można wykorzystać jako element programu nauczania, albo jako zupełnie osobną, dodatkową inicjatywę.

Warto przypomnieć, że, że przygotowano pakiet dla uczniów i rodziców, aby pomóc im we wspólnym udziale w badaniach.


Przy okazji projektu można zrealizować następujące cele dydaktyczne:

  • wykorzystanie długości i szerokości geograficznej do opisu miejsca obserwacji
  • zanieczyszczenie środowiska (zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem)
  • odnalezienie gwiazdozbioru Oriona przy pomocy map nieba
  • obiekty na niebie
  • określenie jasności najsłabszych gwiazd widocznych na niebie w danym miejscu
  • rozmieszczenie dużych skupisk ludności na świecie
  • analiza przestrzenna zebranych danych
  • wyciąganie wniosków z analizy mapy z naniesionymi wynikami obserwacji
  • wpływ człowieka na środowisko naturalne
  • widok nieba a religia i kultura

Projektowi towarzyszy witryna edukacyjna: http://www.globe.gov/GaN/

Linki:

Przewodnik dla nauczycieli: http://www.globe.gov/GaN/GaN2008ActivityPacket_Teacher_Polish.pdf

Przewodnik dla uczniów i ich rodzin: http://www.globe.gov/GaN/GaN2008ActivityPacket_Family_Polish.pdf

poniedziałek, 18 lutego 2008

W czwartek zaćmienie Księżyca, dziś małe podsumowanie

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie mieć miejsce w czwartkową noc. Będzie to jedno z dwu zaćmień możliwych do zaobserwowania w tym roku.
Linki: Wikipedia, NASA, KaLiJaWij, AstroNews
Globe at Night: obserwacje rozpoczynają się w przyszły poniedziałek. Pozostaje nam lektura strony internetowej projektu.
Linki: mój opis projektu, Globe at Night, Mity sięgają gwiazd. Orion [1] [2], Windows to the Universe
Delta Orion: najwyższa pora aby dokonać wyładunku satelity obserwacyjnego MTKS. Instrukcja uruchomienia satelity znajduje się tutaj. Z kolei tutaj odnotowano aktualne położenie Delty oraz scenariusz.
Celestia: w związku z odkryciem nowego systemu planetarnego najwyższa pora by w końcu się ruszyła.
Linki: Tymczasem na orbicie, Kepler: Staring at the Suns, APOD
Pozostaje jeszcze zapoznać się z postami Singera dotyczącymi ewolucji oraz faceta zajmującego się tworzeniem robotów.

Mars i Windows to the Universe

Niestety, z planowanych obserwacji nie wychodzi nic. Powód jest prozaiczny - pogoda. Pozostaje mi zatem skorzystać z pomocy naszej Delty. Efektem tego jest album.
Komentować mi się na razie go nie chce. Być może ktoś zrobi to za mnie.
Tymczasem podążając śladem posta Pawła trafiam do Windows to the Universe, gdzie znajduję stronę pokazującą wzajemne położenie Marsa oraz Ziemi:
Przy jej pomocy można dowiedzieć się, jaka jest odległość pomiędzy tymi planetami w dowolnym momencie oraz prześledzić zmiany szerokości kątowej tarczy Marsa w zależności od jego położenia w przestrzeni.
Ciąg dalszy: >>>

niedziela, 17 lutego 2008

Wczorajsze obserwacje

Dokładnie o godz. 18:47 spoglądaliśmy w gwiazdy. Przez kilka najbliższych dni Mars będzie najbliżej księżyca. Widać go było gołym okiem, choć lornetka także poszła w „ruch”. Cały czas na niebie towarzyszył nam Orion. Jego pas było widać jak na dłoni. Jackowi nawet udało się zaobserwować mgławicę Oriona. Szukałam na niebie psa wielkiego myśliwego... i udało się. Najjaśniej oczywiście świecił Syriusz. To on przyciągnął moją uwagę. Nazwa Syriusz pochodzi z języka Egipcjan i oznacza „migoczący”. Więcej nie zdradzę tajemnicy. Uważnie czytajcie następnego posta. Dzisiejszy wieczór już z Jackiem dokładnie sobie zaplanowaliśmy. Będziemy obserwować Marsa przez teleskop. Może uda się zobaczyć jego tarczkę?

sobota, 16 lutego 2008

Mars obok Księżyca

Zdjęcie powyżej wykonałem wczoraj. Przedstawia ono naszą Deltę na tle Anglii i Irlandii. Generalnie dokonaliśmy jedynie podniesienia orbity na wysokość ok. 700km. Zapis związanych z tym manewrów znajduje się tutaj.
Tymczasem niebawem będzie można obserwować Marsa obok Księżyca. Ich wzajemne położenie przedstawia poniższa mapka:
Pochodzi ona z kalendarza zjawisk astronomicznych stworzonego przez Janusza Wilanda i Grzegorza Czechowskiego i została wygenerowana przy pomocy programu AstroJaWil. Link do kalendarza zamieszczam tutaj.
Ciąg dalszy: >>>

piątek, 15 lutego 2008

3 2 1 Start!


W południe przychodzi wreszcie pora na start. Przejdź do albumu jeżeli chcesz obejrzeć cały jego przebieg.
Tymczasem na blogu u Pawła dochodzi do wypadku.
Ciąg dalszy: tutaj.

Tymczasem na orbicie ...

Celestia 1 przerywa śledzenie naszego startu, by zapoznać się z intrygującym komunikatem:
Odkryto nowy układ planetarny
Tą informację znalazłam na stonie WIRTUALNA POLSKA. Astronomowie odkryli nowy układ planetarny, podobny do Układu Słonecznego. Kluczową rolę w odkryciu odegrał polski zespół kierowany przez prof. Andrzeja Udalskiego. Więcej informacji >>> Nowy układ planetarny został odkryty techniką zwaną mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym.
Projekt OGLE od lat pozostaje liderem światowym w dziedzinie mikrosoczewkowania.
Więcej o projekcie.
Informacja o odkryciu nowego układu planetarnego będzie opublikowana w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Ciąg dalszy: tutaj

Odliczanie

Zdecydowaliśmy się przełożyć start na moment odpowiadający mniej więcej godzinie górowania Słońca. Na razie śledzimy jego położenie przy pomocy anteny zewnętrznej, zaś komputer pokładowy na bieżąco wyświetla nam wysokość kontową i "azymut" Słońca. Gdy znajdzie się ono mniej więcej w najwyższym punkcie swojej pozornej wędrówki nad horyzontem przyjdzie pora na start. Następnego posta będziemy już pisać z orbity.
Ciąg dalszy: >>>

czwartek, 14 lutego 2008

Mity sięgają gwiazd. Orion (2)

Opuszczam niebo Greków i udaje się dalej na południe. Jestem w Egipcie kraju faraonów, gdzie powstała jedna z najstarszych cywilizacji świata.Czuję ciepło i gorący piasek pustyni. To kraj papirusów i piramid. Patrzę na nie, monumentalne kamienne kolosy. Od najdawniejszych czasów Egipcjanie obserwowali niebo. Wielkie gwiazdy uważano za bóstwa, natomiast niezliczone roje bezimiennych gwiazd wyobrażano sobie jako zmarłych, którzy odnaleźli swą drogę do niebios, aby wędrować razem z bogami.
Orion, zwany jako S3h lub Sah, był niebieskim przewoźnikiem. Tłumaczy się jego nazwę jako "szybkonogi, stawiający duże kroki bóg, który ogląda się za siebie".
Kogo i co widział Egipcjanin? A co ty widzisz spoglądając w rozgwieżdżoną noc na niebo?

Pawełek ma swojego bloga!

Dzisiaj Pawcio sam założył swojego bloga. Ciekawa jestem jakie posty zamieści i jak będzie rozwijać swoją stronę. Zapraszam do lektury.

Gotowi do startu!

Jesteśmy gotowi do startu który nastąpi jutro o godz.16.30.
Ciąg dalszy: >>>

Syberia (03)

Moi drodzy, radzę wam oprzeć się pokusie dawania wiary tym konfabulacjom. Wyspa Syberia nie jest oznaczona na żadnej mapie, a idea mamutów żyjących w XXI wieku to mrzonka która nie posiada najmniejszych podstaw naukowych.
Profesor Pons, wykład z paleontologii wygłoszony na Uniwersytecie w Barrockstadt

Przed startem (02)


Około 10 zostaje dostarczony satelita obserwacyjny. Po jego umieszczeniu w ładowni systemy pokładowe Delty zostają wyłączone. O 11 ostatni z techników opuszcza płytę startową. Piłeczka po naszej stronie ...>>>