Urzekła mnie ta fotografia uświadamiając, jak inaczej potrafi patrzeć na rozmyte, teleskopowe obrazy wytrawny, wieloletni obserwator. Aż korci, aby dokonać tego zdjęcia dalszych eksploracji, chociażby w sposób podpowiedziany przez Björn'a Jónsson'a.
"Ten panoramiczny widok Drogi Mlecznej pokazuje obszar nowego podczerwonego zdjęcia z VISTA w centrum galaktyki. Dane pokrywają rejon zwany zgrubieniem galaktycznym i zostały wykorzystane do zbadania znacznie większej liczby pojedynczych gwiazd w centralnych częściach Drogi Mlecznej niż kiedykolwiek. Obszar objęty zasięgiem mozaiki VISTA jest pokazany jako prostokąt." - tyle opis z ESO. Ja chciałbym jednak zwrócić uwagę na inne zdjęcie:
Jego autorem jest Stéphane Guisard, powstało zaś w ramach projektu Gigagalaxy Zoom jeszcze w 2009r. Co jednak robi ono w WWT? Cóż, okazuje się że w galerii Europejskiego Obserwatorium Południowego praktycznie każdą fotografię umieszcza tak, by była dostępna w sieciowej wersji planetarium z Microsoftu. Przyznaję, że o tym do tej pory nie wiedziałem.
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\01\Telescopes and Space Probes.htm
Dawno nie byliśmy w Muzeum Górnośląskim. A szkoda - pora nadrobić zaległości:
Kto wie, być może ktoś pokusi się by podobny teleskop wykonać. Mnie osobiście korci, aby pozbawić nasz Galileoskop niezbyt galileuszowej obudowy. Kto wie, być może kiedyś ... jak mi się znudzi jego składanie i rozkładanie;
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\12\Discovering New Worlds.htm
Porządkując materiały poświęcone egzoplanetom obejrzałem sobie jeszcze The Search for Habitable planets:
Wróciłem również do materiałów z Other worlds - other earths poświęconych ćwiczeniom w wykrywaniu egzoplanet przy pomocy teleskopików Microobservatory. Można tam znaleźć między innymi interaktywne symulacje pokazujące w jaki sposób naukowcy starają się ustalić takie parametry nowych światów jak orbity, powierzchnia, temperatura czy skład atmosfery. Ciekawe - lecz zarówno w filmie jak i harwardzkich materiałach znalazłem pewne nawiązania do Pandory. Jak widzę, flora i fauna tego fikcyjnego świata doczekała się swojej encyklopedii. Ciekawym zbiegiem okoliczności jest również odkrycie w sąsiedztwie Alfy Centaura B (macierzystą gwiazdą fikcyjnej Pandory jest Alfa Centaura A) skalistej planety o rozmiarach Ziemi. Niestety, szanse że istnieje na niej jakiekolwiek życie są zerowe. Niemniej - wszystko to razem wzięte może przyprawić o zawrót głowy. Co się stanie, jeżeli uda się odkryć świat, co do którego będą istnieć przesłanki że przypomina Ziemię? Międzygwiezdna podróż raczej nie wchodzi w grę. Prawa fizyki są nieubłagane, zaś odległości międzygwiezdne ogromne. Wystarczy wspomnieć o wystrzelonej w 2006 roku New Horizons która swój cel osiągnie dopiero na początku 2015 roku. Dziewięć lat - a przecież Pluton to zaledwie rubieże Układu Słonecznego. Voyagerowi 2 dotarcie w rejon gwiazdy Ross 248 zajmie przeszło 38 tysięcy lat. Zawsze jednak znajdą się wizjonerzy próbujący obejść narzucone przez współczesną wiedzę granice. Czy Kepler dostarczy im nowych argumentów do ich prac? Kto wie, być może przekonamy się o tym w tym roku.
I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\12\Discovering New Worlds.htm
W grudniu 2009 napisałem tekst o zestawie na który składały się karty oraz planisfera pokazujące niektóre z gwiazd posiadających egzoplanety. Od sierpnia ubiegłego roku dostępna jest zaktualizowana wersja tej planisfery. Jest ona bardziej czytelna od swojej poprzedniczki. Liczbę gwiazd posiadających egzoplanety ograniczono na niej do 17 wybierając przy tym te z gwiazd które na pewno można dostrzec gołym okiem. Aby nie było przy tym wątpliwości - jest to maleńki ułamek z liczby odkrytych egzoplanet. W chwili gdy piszę ten tekst exoplanets.org wymienia 678 nowych światów, zaś w kolejce czeka 2223 kandydatów pochodzących z obserwacji Keplera. Na niektórych z nich może istnieć życie, ich orbity mieszczą się bowiem w obrębach ekosfer macierzystych gwiazd:
Aby bliżej się przyjrzeć jej położeniu, wystarczy przywołać sieciowego klienta WWT, tak natomiast prezentuje się ona na infografice pochodzącej ze space.com:
I:\orbiter\ch7\ch7indeks.htm
"Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij do nas mailem na adres zdjeciewkosmos@gmail.comdo 25 stycznia 2013 a my umieścimy to na karcie pamięci, która znajdzie się na pokładzie polskiego satelity i poleci w kosmos." - piszą na stronie fajnasztuka.org. Jest tam również film promujący całą akcję, który zamieszczam poniżej:
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\blendedlearning\BlendedLearningIndeks.htm
... się na debatę o e-podręcznikach - trochę szkoda. Więc może na szybko umieszczę tu sobie dwa ich przykłady. Nie po to, bym je zachwalał, lecz by mieć jakiś tam punkt odniesienia. Pierwszy to darmowy e-podręcznik do matematyki:
I:\outdoordisk\schoolofdiscoverers\schoolofdiscoverers.htm
Trwa akcja rozwieszania plakatów promujących Akademię Khana w szkołach. :
"Jak widać nie obywa się bez ofiar. Już teraz straty moralne powyżej widocznego osadzonego pięćdziesięciokrotnie przekroczyły wysokość strat moralnych zadanych bezpośrednim demokratom przez demokratów pośrednich (o ile dobrze zrozumiałem pewien pozew). Możesz okazać współczucie i solidarność osadzonemu wieszając trzymany przez niego plakat w widocznym miejscu." - żarty, żartami a na serio powyższe zdjęcie wykonaliśmy w opuszczonym budynku dawnej SP 39 w Bytomiu. Oby w tym roku stał się czymś więcej, niż tylko miejscem do skądinąd pożytecznej maskarady. I jeszcze dla przypomnienia - trochę o Khanie piszemy na blogu tutaj.
I:\orbiter\ch7\esero\ESERO.htm I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\UniwerseInABox\UniwerseinaBox.htm I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\theavesomeastronomer\TAAA.htm I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\NASADiscoveryGuides\NASADISCOVERYGUIDES.htm I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\01\Telescopes
and Space Probes.htm I:\pappert\guideddiscovery\celestiaeducational161\celestiaeducational161.htm
Tego szukałem. Powyższą mapę znalazłem w końcu w jednym z tekstów zamykających ubiegły rok. Stanowi ona rozbudowaną wersję mapy podsumowującejMiędzynarodowy Rok Astronomii 2009. Przetworzyłem ją na prezentację, której okładkę widać poniżej:
To właśnie wówczas powstała większość z naszych gadżetów. Wspomniane w niej przewodniki, wprowadzające w astronomię doczekały się aktualizacji którą można przejrzeć w archiwum.
Nie wiem, co o niej jeszcze myśleć - badam. Mam tu na myśli funkcjonowanie ich jako samodzielnego systemu wprowadzającego w astronomię amatorską, bo jako uzupełnienie swoich poprzedników wypadają bardzo dobrze. Podobnie jest ze stworzonym przez UNAWE serwisem The Awesome Amateur Astronomer właśnie przeniesionym do archiwum. Kolejna mapa to Podróże z Celestią: jest już obok. Universe in a Box: zarchiwizowany.Gwiazdy, gwiazdozbiory, planety - też w archiwum. Pozostał: Przewodnik obserwacyjny Pawła Maksyma:
Przyda się również link do Blended learning. Oraz trzeba będzie trochę tekstów przenieść do archiwum. Tak z grubsza zapowiada się ten rok. A teraz przejdę sobie do Orbitera ... choć nie, wystarczy to co jest w ESERO.
Update 2014 12 06:
Pierwotna wersja tego posta wylądowała w archiwum.
Pierwsze trzy okresy są poświęcone Orionowi, potem przyjdzie kolej na Lwa. Poniżej zamieszczam nieco zmienioną wersję prezentacji poświęconej tej akcji:
Autorem tłumaczenia jest Krzysztof Czart. Mam nadzieję, że nie zawiedzie on i w tym roku i niebawem będę mógł uaktualnić wyżej osadzony plik. Na koniec mam mapę:
Zanim znajdzie się ona w prezentacji niech powisi trochę na blogu.