piątek, 8 marca 2013

O edukacji domowej w Gdańsku ...

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\blendedlearning\BlendedLearningIndeks.htm
Jest już po konferencji poświęconej edukacji domowej. Była to mała, kameralna impreza, w której wzięli udział między innymi: Paweł Bartosik, tato trójki dzieci, Andrzej PolaszekAgata Hofman, mama piątki - dzieci, dodam że kształconych domowo. Poniżej umieściłem sobie jeden ze slajdów:
Pochodzący z wystąpienia Jarosława Pietrzaka, dyrektora jednej z przyjaznych dla ED szkół, pokazuje o co powinno chodzić w każdej, nie tylko domowej edukacji.
W chwili, gdy aktualizuję ten tekst nagrania z konferencji można odsłuchać na stronie kanału, gdzie była transmitowana. Mają się one znaleźć również na stronie www.mirator.pl.  
Tak przy okazji, odświeżyłem sobie nieco znajomość tekstów nawiązujących do ED które pojawiły się na naszym blogu. Edukacja domowa jest zjawiskiem  stosunkowo nowym i wciąż towarzyszy jej wiele stereotypów i nieporozumień. A szkoda, jest to bowiem sposób kształcenia będący autentyczną alternatywą dla "jedynie słusznej" edukacji publicznej.
Aktualnie, chyba najlepszą pozycją pozwalającą wyrobić sobie własne zdanie na temat ED jest Edukacja domowa w Polsce. Teoria i praktyka. Polecam - zwłaszcza że jest ona napisana w większości przez  praktyków tej formy kształcenia. Niestety, nie jest chyba dostępna w księgarniach, można ją zamówić na stronie wydawcy. Udało mi się natomiast znaleźć inne opracowanie, noszące tytuł Szkoła domowa. Między wolnością a obowiązkiem. Znajduje się ona na stronie  Instytutu Sobieskiego pod adresem: http://www.sobieski.org.pl/szkola-domowa/, skopiowałem ją również  na SkyDrive. Natomiast zestawienie zawierające trochę moich skromnych notatek, gdzie można znaleźć m.in. szkoły przyjazne edukacji domowej, adresy stowarzyszeń itp. jest tu.

4 komentarze:

Sebastian Sosnowski pisze...

Temat jest bardzo kontrowersyjny. Sam mam w sobie bardzo dużo "za" i "przeciw" w tym temacie. Ogólnie myślę, że dla dziecka taka edukacja możne dać nieporównywalnie więcej niż "ramy szkolne", ale może też mieć negatywne skutki jeśli odbywać będzie się w nieodpowiednim środowisku (złe przygotowanie rodziców, zły dobór materiałów, brak systematyczności itd itd). Tak czy siak, w tym kraju akcja nie ma najmniejszych szans na powodzenie.
Na marginesie. Dlaczego ten plakat jest promowany przez religijne instytucje? To sprowadza wiarogodność przedsięwzięcia do zera.

Jacek Kupras pisze...

Sebastian, co w tym kontrowersyjnego? Edukacja domowa też nie jest "jedyną słuszną drogą" lecz alternatywą. Chodzi o to, by człowiek miał wolność wyboru tych alternatyw - to wszystko. Plakat jest promowany przez instytucje religijne, ponieważ są one organizatorami tej konferencji. Zaś co do wiarygodności - tak się składa, że dość blisko poznałem przynajmniej niektórych uczestników tego eventu i dlatego ich wiarygodności roztrząsać nie muszę, jest dla mnie dość oczywista.

Instytut Sobieskiego pisze...

Publikacja "Szkoła domowa" cały czas jest dostępna na stronach IS -> http://www.sobieski.org.pl/szkola-domowa/

pozdrawiamy,
Zespół Instytutu Sobieskiego

Jacek Kupras pisze...

Dzięki, już poprawiam.