niedziela, 3 marca 2013

WWT wstąpiło do "Nieba";)

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\ZiemiaPlanetaLudzi\ZiemiaPlanetaLudzi.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\interakcjaintegracja\Interakcja integracja.htm 
Poniżej, swoim zwyczajem zamieszczam prezentację towarzyszącą naszemu pokazowi WWT w "Niebie Kopernika":
Towarzyszyły jej fragmenty seansów: Mity sięgają gwiazd oraz Piękno Kosmosu. Najważniejsza była  chyba jednak dla nas możliwość przekonania się, jak organizacyjnie może wyglądać udostępnienie aparatury planetarium osobom z zewnątrz, których rolę w sposób naturalny odegraliśmy:
Okazało się przy tym, że podłączenie przeciętnego laptopa (Asus K70IO) by móc przeprowadzić prezentację czasowo ograniczyło się raptem do wpięcia łącza HDMI, kabla sieciowego, oraz dźwięku i nie trwało to dłużej niż parę minut, nie wymagało też żadnych specjalnych czynności konfiguracyjnych. Rzecz jasna, korzystaliśmy zaledwie z ułamka mocy projekcyjnej "Kopernika" (dostęp do jednego z rzutników), niemniej efekt i tak był (jak dla nas) WOW. W niewielkim stopniu oddaje to poniższe zdjęcie:
Dlaczego tak się nad tym rozwodzę? Istnieją różne sposoby rozumienia słowa popularyzacja.W kontekście planetariów najczęściej jest ona rozumiana jako tworzenie związanych z Kosmosem produkcji, które mogą być bardziej lub mniej interaktywnym objaśnieniem tego, co można zaobserwować na niebie. Pokazy mogą też stać się swoistymi dziełami sztuki audiowizualnej o wysokich walorach artystycznych. Rzecz jasna w każdym przypadku prowadzą je  zatrudnieni w planetariach lub wynajęci specjaliści. Z próbkami takich prac mieliśmy możliwość zapoznać się przy kolejnych prezentacjach. My jednak chcieliśmy zachęcić do spróbowania czegoś nieco innego - do tworzenia warunków, w których oddaje się tajemniczą i niedostępną w mniemaniu dzieciaków aparaturę w ich ręce, by "wygenerować" poczucie sprawstwa, które może przyczynić się do wzmocnienia motywacji w kierunku zainteresowania naukami przyrodniczymi. Sądzimy, że przy spełnieniu pewnych określonych warunków organizacyjnych jest to w pełni możliwe, zaś WWT może być tu rodzajem swoistego interfejsu - głównie ze względu na niezwykle uproszczoną mechanikę tworzenia seansów.
Nasza prezentacja była elementem Spotkania planetariów, które miało miejsce drugiego dnia konferencji Interakcja-Integracja:
Prócz naszej w trakcie tego spotkania miały miejsce prezentacje: Janusza Nicewicza z: Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Sebastiana Soberskiego z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, dr. Lecha Błaszkiewicza z  Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Heleny Jędrzejewskiej z Nieba Kopernika pt. "Nie taka straszna noc, czyli o pokazach dla najmłodszych" oraz dr Kamila Złoczewskiego również reprezentującego gospodarzy pt. "Kosmiczna interakcja".
Mam nadzieję, że jakieś streszczenia pojawią się jeszcze w sieci, a tymczasem podaję link do zdjęć które zrobił Sebastian.

Brak komentarzy: