wtorek, 12 marca 2013

Tymczasem w Stanach ...

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\americanpilotages\JaktorobiliAmerykanie.htm
Ponieważ byliśmy zajęci przygotowaniem pokazów dla CNK i MGB odpuściliśmy sobie trochę śledzenie tego, co w świecie WWT dzieje się po drugiej stronie Atlantyku. Postanowiłem nadrobić nieco zaległości, poniżej  krótko o tym co znalazłem na Facebook'ublogu Research Connections oraz stronach NASA. Wszystkie zdjęcia pochodzą z South by Southwest (SXSW) Interactive Festival w Austin. W trakcie tej imprezy Microsoft Research, NASA, Northrop Grumman oraz Space Telescope Science Institute zorganizowali interaktywną wystawę dedykowaną  teleskopowi Jamesa Webba.  Jej największą atrakcją był chyba naturalnej wielkości model tego teleskopu:
Źródło: Flickr
Nie zabrakło również interaktywnych stanowisk. Poniżej widać jedno z nich, na którym uruchomiono WWT wyświetlające obraz na monitorze o wymiarach 10 x 20 stóp:
Zdjęcie pochodzi z Research Connection Blog i  widać na nim jak Curtis Wong steruje programem za pośrednictwem Kinecta. Na innym stanowisku zastosowano Perceptive Pixel Display:
Źródło:  WWT  Facebook
Technologia ta została opracowana przez Jefferson'a Han'a i po raz pierwszy publicznie zaprezentowana na konferencji TED w 2006r. Han powołał również firmę, która od lipca ubiegłego roku znajduje się w posiadaniu Microsoftu.   No i na koniec Jonathan Fay w trakcie pokazu zatytułowanego See your world trhough a different light:
Warto zwrócić uwagę na widoczną w WWT stację ISS. Lepiej widać ją na zdjęciu pochodzącym z Flickr'a:
 
Modele stacji ISS oraz Obserwatorium Gemini dostępne są w najnowszej wersji WWT noszącej roboczą nazwę Eclipse Alpha. Po raz pierwszy prezentowana ona była na zjeździe  International Planetary Society w ubiegłym roku - co nie dziwi, uwzględniając że wiele usprawnień programu dedykowane jest właśnie jego wykorzystaniu w planetariach. Wersja beta ma się ukazać w pierwszym kwartale tego roku - wygląda zatem na to, że już niebawem.

Brak komentarzy: