niedziela, 31 marca 2013

Planck w WWT

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\solarsystemambassadors\01\planck\Planck.htm
Parę dni temu ukazała się informacja dotycząca nowej mapy mikrofalowego promieniowania tła, którą opracowali naukowcy związani z misją teleskopu kosmicznego Planck. Przeszukałem całą sieć, poszukując wersji "flat" opublikowanej mapy w formacie "strawnym" dla laika. No i jest:  
Udostępnili ją panowie z teamu WWT, za co wypada im serdecznie podziękować.
Dorzućmy jeszcze APOD: "Z czego składa się nasz Wszechświat? Aby się o tym przekonać, ESA wysłała w Kosmos satelitę Planck, który miał za zadanie wykonać bardzo szczegółowe mapy najdrobniejszych różnic w temperaturze najstarszej znanej nam powierzchni -- na tle nieba powstałym przed miliardami lat, gdy Wszechświat po raz pierwszy stał się przezroczysty dla światła. To mikrofalowe promieniowanie tła, obserwowane z każdego kierunku, stanowi złożony gobelin, na którym uwidaczaniają się jedynie gorące i chłodniejsze wzory. Biorą się one stąd, że Wszechświat składa się z określonych rodzajów energii, które wyewoluowały w określony sposób. Wyniki badańjakie opublikowano w zeszłym tygodniu, zdają się potwierdzać, że nasz Wszechświat składa się przede wszystkim z tajemniczej i obcej nam ciemnej energii, a w dodatku większość pozostałej materii tworzącej Kosmos jest zadziwiająco ciemna. Dane z Plancka z imponującą dokładnością określiły także wiek Wszechświata -- na około 13.81 miliarda lat, czyli nieznacznie więcej, niż przedtem ocenionoróżnymi innymi metodami, wliczając w to dane zebrane przez sondę NASA, WMAP, oraz tempo ekspansji Wszechświata -- na 67.3 (+/- 1.2) km/sec/Mpc, które jest z kolei nieco niższe niż znane nam w poprzednich wyliczeń. Pewne obiekty widoczne na powyższej mapie nieba są dla nas ciągle nieznane. Nie wiadomo na przykład, czemu fluktuacje temperatury wydają się być nieco większe na jednej z połówek całego nieba." - i kompilacja informacji dotyczących tej misji prawie gotowa. Mam nadzieję, że się przyda, w kwietniu chcielibyśmy wrócić do MG. Planck należy do grupy teleskopów kosmicznych, o których opowiada szósta część filmu Oczy astronomów:

Nie pojawia się on w tym filmie, jest za to krótka wzmianka o jego poprzedniku, teleskopie WMAP. Widać go poniżej na tle mapy rozkładu temperatur mikrofalowego promieniowania tła nieba, która powstała w oparciu o obserwacje prowadzone w  latach 2001-2010:
Mapa ta wraz z samą sondą wchodzą w skład naszego "desktopowego" kosmosu. W wersji "niepomarszczonej" można ją znaleźć gdzieś na stronie misji, oraz rzecz jasna dostępna jest w WWT.

Brak komentarzy: