Powyższe zdjęcie przedstawia Stonehenge, zaś jego autorem jest Clive Ruggles, profesor archeoastronomii oraz szef działającej w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii grupy roboczej, której zadaniem jest wypracowanie kryteriów umożliwiających stworzenie listy najważniejszych dla kultury ludzkości obiektów astronomicznych (Urania). Co ostatecznie znajdzie się na tej liście, jeszcze nie wiadomo - warto jednak zapoznać się z archiwum fotograficznym profesora. Liczy ono przeszło 1000 zdjęć. Mnie jednak najbardziej ciekawi szeroki zakres zagadnień poruszanych przez archeoastronomię oraz możliwość wykorzystania ich jako inspiracji do projektowania różnorodnych zajęć. Na szybko przychodzą mi do głowy:
- zajęcia plastyczne z wykorzystaniem symboliki astronomicznej pochodzącej z różnorodnych kultur.
- zajęcia polegające na tworzeniu modeli dawnych przyrządów astronomicznych. Można tu wykorzystać jako inspirację wykaz kolekcji związanych ze starymi przyrządami astronomicznymi. Może nie warto rozpoczynać od tak skomplikowanej rekonstrukcji, jakiej podjął się pewien brytyjski kurator muzealny, natomiast jakieś astrolabium powinno się bez trudu udać.
- tworzenie makiet starożytnych budowli związanych z astronomią - myślę że wdzięcznym i prostym tematem mogą być tutaj szczególnie budowle megalityczne. Udało mi się też znaleźć przepis na wykonanie kamiennego kręgu nawiązującego zasadami konstrukcyjnymi do Stonehenge.
- tworzenie symulacji komputerowych zawierających elementy związane z archeoastronomią: tutaj i tu znajdują się panoramy do Stellarium zawierające również motywy związane z archeoastronomią, tu znajduje się Stonehenge do Orbitera
- wszelkie zajęcia nawiązujące do mitologii związanej z niebem. Mitologia grecka jest tutaj oczywistą inspiracją. Warto pamiętać jednak również o innych kulturach. Tutaj na przykład znajduje się świetna strona poświęcona mitycznej Irlandii. Warto też przyjrzeć się rysunkom konstelacji możliwych do wyświetlenia przez programy astronomiczne. Tutaj możesz zobaczyć, jak to wygląda w Stellarium. Tutaj natomiast zobaczysz rysunki konstelacji Heweliusza przeniesione do Celestii dzięki Jestr'owi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz