Do Nowego Roku pozostały jeszcze trzy godziny. Siedzimy sobie z Dorotką sami - dzieci "sprzedane" do dziadków i cieszymy się Świętym Spokojem. A ja - swoim zwyczajem - zaczynam dłubać posta, tym razem podsumowującego to, co przyda nam się w Międzynarodowym Roku Astronomii 2009, który rozpocznie się już niebawem. Odwiedzam blog Singera, by jak zwykle znaleźć coś ciekawego - tym razem jest to lista 100 najciekawszych blogów poświęconych astronomii i astronautyce. Dzięki Bruce! Następnie wizyta na stronach Międzynarodowego Roku Astronomii. Nie przepadam za tym serwisem, gdyż jest on trochę zbyt dla mnie ogólny: niemniej warto odnotować pojawienie się Dziennika Astronoma. gdzie różni naukowcy opowiadają o swojej pracy. Znajduję tam artykuł na temat pracy brata Guy'a Consolmagno, zajmującego się badaniami meteorytów w Obserwatorium Watykańskim.
Ściągam sobie stamtąd to zdjęcie, pochodzące ze spotkania uczestników letnich warsztatów z astronomii i astrofizyki z Janem Pawłem II. Warsztaty takie są organizowane co roku, bierze w nich udział 25 osób z różnych państw (przynajmniej jedna trzecia to kraje trzeciego świata). Kościół finansuje 75% kosztów pobytu ich uczestników.
Pora jednak na własne plany na nadchodzący rok:
Pora jednak na własne plany na nadchodzący rok:
- Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 z Solar System Ambassadors - chyba najważniejszy z postów związanych z Międzynarodowym Rokiem Astronomii, gdyż zawiera linki do materiałów pochodzących od Solar System Ambassadors. Materiały te to przede wszystkim 12 publikacji pdf wraz z towarzyszącymi filmami video, prezentacjami ppt. Pozwalają one dokładnie zaplanować zajęcia wprowadzające w świat astronomii - miesiąc po miesiącu.
- Śladem Galileusza - wydrukować broszury, przeprowadzić obserwacje w "galileuszowym" stylu, jeżeli się da - kupić Galileoskop lub Spicę.
- Astrodziedzictwo. - makieta Stonehenge? Może.
- Co obserwować w Międzynarodowym Roku Astronomii 2009? - ważne są zapiski związane z Microobserwatory oraz oczywiście lista stworzona przez speców z NASA. Tabela Wimera przyda się również. Dokończyć M 42 ustrzelone przez Pawła.
- 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu (Apollo 11) - będzie mięć miejsce 20 lipca - tu przyda się AMSO.
- Świadomość Wszechświata - pomoc dzieciom pokrzywdzonym przez los (UNAWE) - konkretnie chodzi tu o dzieciaki ze środowisk biednych. Warto wpaść również na stronę Deirdre Kelleghan o której wspomniałem w tekście o astroszkicach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz