środa, 4 lutego 2009

Pięćdziesiąt milionów lat później.

W symulacji poświęconej powstaniu Ziemi i Księżyca przeniosłem się 50 milionów lat do przodu. Celestia znajduje się właśnie na orbicie krążąc wokół Ziemi znajdującej się w stadium określanym mianem Mark 1.
Od Primitive Earth Moon
W porównaniu z tym, co widzieliśmy ostatnio zaszły znaczne zmiany. Przede wszystkim znikła mgławica słoneczna. Pochodzący z niej materiał został po części przechwycony przez powstające planety, po części uleciał w przestrzeń wydmuchany radiacją Słońca.
Od Primitive Earth Moon
Młoda Ziemia okryta jest atmosferą składającą się z amoniaku, metanu, pary wodnej, dwutlenku węgla oraz azotu. Wyraźnie widać pasma chmur. Gdy zajrzymy pod nie, zobaczymy liczne zbiorniki wodne, zarówno morza i oceany jak i ogromne jeziora powstałe w nieckach kraterów powstałych w wyniku bombardownia przez asteroidy :
Od Primitive Earth Moon
Woda na powierzchni pochodzi z często padających deszczów. Średnia temperatura wynosi około 45 stopni C. Aktywność wulkaniczna jest ciągle wysoka, planeta jednak nie przypomina już rozpalonego piekła sprzed parudziesięciu milionów lat. Pomimo braku tlenu i wściekłej słonecznej radiacji częściowo hamowanej przez warstwę chmur warunki na powierzchni zaczynają powoli zmieniać się na sprzyjające powstaniu życia. Wszystko to jednak ma się niebawem zmienić za sprawą obiektu widocznego na razie jako punkt wśród gwiazd:
Od Primitive Earth Moon
Obiekt ten w powiększeniu okazuje się okazuje się porytym kraterami światem:
Od Primitive Earth Moon
Zwany jest on przez współczesnych badaczy Theą lub rzadziej Orfeuszem. Poświęcony mu będzie następny post z tej serii.
Fascynujące jest to, jak mało wiemy o tamtych czasach. Pisząc tekst staram się wybierać fragmenty pochodzące częściowo z Wikipedii, gdzie opisywany w tym i poprzednim poście okres jest nazywany Hadeanem (od Hadesu), częściowo zaś ze scenariusza stworzonego przez Franka Gregorio towarzyszącego tej symulacji. Oba teksty miejscami się dość różnią, chociażby chronologią - podczas gdy u Gregoria morza i oceany na powierzchni Ziemi pojawiają się około 4,4 mld lat temu, w Wikipedii ma to miejsce 200 milionów lat później. Tak czy inaczej - dobrze jest pamiętać o tym, że mamy do czynienia wyłącznie z hipotezami - szczególnie w przypadku gdy oglądamy realistycznie wyglądające symulacje komputerowe.
Grafiki do tego posta zaczynają się tutaj a kończą tu. Odpowiadają im hiperłącza wyszczególnione poniżej.
Hiperłącza Celestii: cel08_65, cel09_79, cel10_81, cel11, cel12, cel13, cel14, cel15

Brak komentarzy: