W sobotę mieliśmy przyjemność poprowadzić część warsztatową w ramach jednego z "Sobotnich spotkań ze starożytnym Egiptem" organizowanych w nowo otwartej świetlicy Muzeum Górnośląskiego.
Rozpoczęło się ono miniwykładem, poprowadzonym przez archeologa, panią Dorotę Podymę, która opowiedziała o tym, jak Egipcjanie chowali swoich zmarłych. Mogliśmy się dowiedzieć, jak wyglądał proces mumifikacji oraz egipska wersja sądu ostatecznego. Następnie rozpoczęła się przygotowana przez nas część warsztatowa:
Zobacz album: Egipt - zajęcia 20091017 |
Wykonane przez nas wstępnie miniatury pokryw egipskich sarkofagów młodzi twórcy ozdabiali tak, by przypominały sarkofagi faraonów. Zachęcamy do przejrzenia całości albumu, poniżej zamieszczamy jedno ze zdjęć przedstawiających efekty ich pracy:
Młodzi archeolodzy, przy pomocy kamerki przymocowanej do drążka starali się obejrzeć każdy jej zakątek, przy okazji wykonując fotografie jej wnętrza.
Efektem tej eksploracji jest kolejny album:
Zobacz wnętrze grobowca: KV2009 |
Zabawa ta nawiązywała do badań piramidy Cheopsa, jakie w latach 1992-1993 prowadził zespół pod kierunkiem Rudolfa Gantenbrinka. Przy pomocy widocznego po lewej stronie robota Upaut 2 penetrowano wówczas wąskie, skośne korytarze biegnące od komory królewskiej i komory królowej. Na końcu jednego z nich odkryto wówczas zamknięte, niewielkie drzwiczki. Do dziś nie wiadomo co za tymi drzwiczkami się znajduje. Więcej na ten temat napisałem w tekście Egipskie podziemia: Pierwsze zdjęcia, gdzie znajdziecie zarówno plan piramidy Cheopsa, jak i linki prowadzące do poświęconych tym badaniom stron.
Pora na trochę wrażeń. Powiem krótko: Dziękujemy. Zarówno Wam, pracownicy muzeum - p. Annie Rak z działu edukacji, p. Dorocie Podymie, p. Marioli Brudek, bez których zgody i pomocy te warsztaty nie mogły by się odbyć. Dziękujemy też dzieciom, młodzieży i rodzicom uczestniczącym w zajęciach. Byliście fantastyczną grupą z którą się świetnie pracowało. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze:) Na koniec mamy parę niespodzianek:
Pierwsza to widoczne poniżej makiety Sfinksa i Piramidy Cheopsa:
Ich papierowe modele możecie wykonać samodzielnie. Wystarczy pobrać je z Internetu, następnie zaś wydrukować w kolorze najlepiej na papierze wizytówkowym lub kartonie z bloku technicznego. Modele do pobrania znajdują się tutaj i tu.
Kolejna sprawa to księga gości. Niestety, zabrakło czasu żeby móc do niej się wpisywać - udało nam się wypełnić tylko jedną stronę.
Jak ona działa, możecie się przekonać klikając tu. Jeżeli chcecie dopisać do niej następne strony, prześlijcie na adres:maila który będzie zawierał:
- wybrane z tego albumu zdjęcie, które ma być użyte za podkład strony. Możecie też przesłać jakieś inne - byle związane ze starożytnym Egiptem
- zdjęcie, na którym trzymacie w ręku wykonany przez was sarkofag (dzięki temu do naszej książki nie wpisze się nikt obcy)
- do wyboru: dwa zdania zapisane albo tekstem (wtedy umieścimy je w dymku), albo w postaci nagrania w formacie .mp3.
- wasze imię oraz wiek
Napiszcie też, czy chcecie dalej badać naszą piramidę. Przygoda bowiem z jej odkrywaniem dopiero się rozpoczyna:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz