poniedziałek, 31 marca 2014

Weekend z głowy

I:\orbiter\ch7\esero\goinghome\goinghome.htm
Poczynając od Orbitera, gdzie pojawił się Major Tom w wykonaniu Chrisa Hadfield'a, kończąc na przymiarce do kolejnego outdooru, który będzie nieco podobny do Podróży do Gwiazd - weekend z głowy. Pozostaje mi zaplanować kolejny tydzień. Ale to już obok. Tutaj natomiast wrzuciłem sobie jeszcze kompilację z ExternalMFD:
Przyda mi się ona za tydzień, aby mieć komplet danych.

piątek, 28 marca 2014

WWT w rękach trzylatki

I:\outdoordisk\HorseSense\orew\OREW.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\americanpilotages\JaktorobiliAmerykanie.htm
Był już kiedyś sześcioletni Benjamin, więc może dla odmiany WWT w rękach trzylatki:

Tak bawiła się programem Callie. Nie tylko zresztą ona, o czym można poczytać na TECH necie oraz blogu TED. Tyle na szybko, tutaj może wrzucę jeszcze jeden film:

Ech, korci mnie aby spróbować dopisać ciąg dalszy do "Małego Księcia". Może o nazwie roboczej ... "Alicja z krainy czarów"?

czwartek, 27 marca 2014

Galaktyka okiem Spitzera

I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\NASADiscoveryGuides\NASADISCOVERYGUIDES.htm
I:\orbiter\ch7\esero\goinghome\goinghome.htm
Wciąż mnie coś od swiss'a odrywa;) Wczoraj Curtis zamieścił na Fejsie informację o nowej panoramie Drogi Mlecznej wykonanej ze zdjęć uzyskanych przez Teleskop Spitzera:
Została wykonana ona przez złożenie przeszło 2 milionów zdjęć wykonanych w ciągu ostatniej dekady. Prezentacji nowej panoramy dokonano w trakcie konferencji TED2014: The Next Chapter.  Pozwoliłem sobie jeszcze wygenerować podobny widok jak powyżej przy pomocy Orbitera:
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach: JPL, tutaj, Liberty Voice. A przy okazji, skoro już o Drodze Mlecznej mowa, poświęcony jest jej wrześniowy numer NASA Discovery Guides
Dla przypomnienia - NASA Discovery Guides są następcami serii przewodników po kosmosie wydanych przy okazji Międzynarodowego Roku Astronomii. Bawiliśmy się nimi na blogu -  podsumowanie jest tutaj. Wracając jednak do nowej edycji, w pewnym sensie kontynuuje ona styl swojej poprzedniczki. W każdym z numerów można znaleźć obiekt do obserwacji oraz propozycje zajęć adresowanych z reguły do dzieciaków w wieku 11-12 lat. W numerze dedykowanym Drodze Mlecznej są między innymi propozycje zajęć ułatwiających wyobrażenie sobie rozmiarów Galaktyki, jest nieco materiałów o czarnych dziurach, można też znaleźć zaproszenie do uczestnictwa w The Milky Way Project. I to by było chyba na tyle, na zakończenie przypomnę że Drodze Mlecznej poświęcony jest również jeden z opracowanych przez nas seansów WWT - Centrum Galaktyki.

środa, 26 marca 2014

Rzut oka na Microsoft

I:\pappert\blendedlearning\radomrulez\Radomrulez.htm
I:\pappert\blendedlearning\smallbasic\MicrosoftSmalBasic.htm
Dawno w Microsofcie nie byłem, zatem zanim powrócę do "swiss'a":
Widoczny powyżej filmik prezentuje działanie stworzonej pod Windows 8 aplikacji służącej do przeglądania zasobów Khan Academy. Druga ciekawostka to 21st Century Learning Design:
Aplikacja ma ułatwiać nauczycielowi ocenę, na ile tworzone przez niego  materiały edukacyjne (np. scenariusz lekcji) rozwijają  21 century skills.
WorldWide Telescope: od czasu ostatniej bytności na PIL Network ilość opisanych projektów zwiększyła się o mniej więcej 100. Poniżej filmik prezentujący jeden z nich:

Star Sky był realizowany w Kaliningradzie, zaś jego celem było podniesienie kompetencji społecznych u dzieci z wadami słuchu.
No i na sam już koniec Small Basic, całkiem sympatycznie wyglądające środowisko do nauki programowania. Sam język liczy zaledwie 14 słów kluczowych. Napisane w nim programy można osadzać na stronach internetowych. Towarzyszą mu świetnie przygotowane materiały edukacyjne, również w języku polskim, na które składają się między innymi: liczące 72 strony wprowadzenie dostępne w 20 językach,  kurs programowania, opinie dzieciaków. W materiałach kursowych uwzględniono również jak zapewnić przejście do środowiska Visual Basic Express. Wszystko to razem wzięte powoduje że warto traktować Small Basic jako jedno z ciekawszych środowisk do nauki programowania dla dzieci czy przeciętnych użytkowników komputerów. Mam tu na myśli osoby, które niekoniecznie mają ambicje zostania informatykami a które interesuje zabawa w programowanie lub nabycie podstaw ułatwiających późniejsze zrozumienie działania takich języków programowania jak wspomniany wcześniej Visual Basic Express czy VBA. I to by było na tyle, jeśli chodzi o Microsoft. Wracam do "swissa".

wtorek, 25 marca 2014

Oczami neuropsychopatologów;)

I:\pappert\blendedlearning\tedstepbystep\brainwork\brainwork.htm
I:\pappert\blendedlearning\tedstepbystep\AllKindsOfMinds\AllKindsofminds.htm
Jak cię widzą:
Tak cię piszą:
Reszta chwilowo tutaj oraz pod adresem:
I:\pappert\guideddiscovery\kognitywistyka\mindhacks\100 trikow.htm

niedziela, 23 marca 2014

Współczucie

I:\pappert\guideddiscovery\sillyquestion\250\250.htm
I:\pappert\guideddiscovery\sillyquestion\compassion\compassion.htm
Idąc śladem wykładu profesora Vetulaniego trafiłem na to:

Introduction of the eBook "Compassion. Bridging Practice and Science" by Tania Singer from ReSource Project on Vimeo.
Trening współczucia, hmm, czego to ludzie nie wymyślą. Do tego e-book, bite 531 stron w różnych formatach.  Jak się nim posługiwać, widać poniżej:

Introduction of the eBook "Compassion. Bridging Practice and Science" by Matthias Bolz from ReSource Project on Vimeo.
Można go przejrzeć on-line. Przekartkowałem szybko, więc na razie będę ostrożny z oceną. Jestem jakoś troszeczkę sceptyczny, niemniej mogę się mylić zatem temat niech wisi na blogu jako całkiem niezły przegląd tego, jak współczucie jest postrzegane przez jedną z neuropsychologów. Z mojego punktu widzenia chyba prościej  współczucie wytrenować zatrudniając się jako wolontariusz w jakiejś ochronce lub w hospicjum niż przedzierać się przez opasłe e-booki. Ale jak ktoś lubi ...
Dwadzieścia osiem dni do Świąt. Dobrze by było popatrzeć do przodu, ja jednak wciąż patrzę w przeszłość.

sobota, 22 marca 2014

3 x liny

I:\outdoordisk\petzlropetrip\RopeTrip.htm 
I:\outdoordisk\caves\Caves.htm

Powyżej materiał video pochodzący z Petzl Rope Trip. Warto wiedzieć, że kolejna edycja jest w tym roku. Będzie mieć ona miejsce w Szwecji pomiędzy 29 a 31 maja. Przy okazji zlinkoawałem sobie takie materiały jak: PPE Inspection.   Poniżej fragment z presskitu CAVES:
 
Dorzucę sobie może jeszcze linki do: All about CAVES oraz Caves educational experiment setup. Są również jak widzę materiały o krasie, i to całkiem sporo.
No i na koniec, po lewej stronie obiegówka kursu speleo. Zrobiłem ją sobie za moich starych, dobrych czasów. Na ile aktualna jest teraz? Jeszcze nie sprawdziłem, lecz mi w zupełności ona wystarcza, sprawdzę innym razem:) Ważne, że w końcu rozpracowałem sobie wszystkie z okolicznych wiaduktów. Tak trochę z nudów. Są tacy, co twierdzą że bardziej interesujące jest fotografowanie podbiałów. Pewnie mają rację. Podbiały są fajne, brakuje mi jednak zdjęcia. Będzie ten podbiał?

niedziela, 9 marca 2014

Od poniedziałku do przyszłej niedzieli ...

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\uhdf\UHDF.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\swiss\swiss.htm
SkyDrive: http://1drv.ms/1dNHEKu  
... generalnie jestem tutaj:
Mam do przeróbki powyższy odcinek z Akademii Khana na seans WorldWide Telescope i nie zamierzam niczym innym głowy sobie zawracać. No, chyba że coś się wydarzy po drodze ciekawego. Jeszcze może linki do postów powiązanych z powyższym tematem: Mała przerwa na HDF i Akademię Khana (wersja obok), A gdyby spojrzeć nieco dalej? (wersja obok) i coś pośrednio związanego z tematem by się nie nudziło:

Fajnie młody człowiek o kosmosie gada:)  A będzie to robił jeszcze lepiej, w końcu ma 17 lat i sporo czasu żeby się jeszcze bardziej podszkolić w technikach prezentacji naukowej. Naprawdę, spodobało mi się. 

sobota, 8 marca 2014

Słowo na niedzielę - Jerzy Vetulani, Neurobiologia i religia

I:\pappert\guideddiscovery\sillyquestion\vetulani\vetulani.htm
Profesor Jerzy Vetulani mówi ciekawie, ze swadą  i naprawdę warto go posłuchać moim zdaniem:
Zlinkowałem sobie na szybko skrót do miejsca w którym opowiada o empatii, resztę notatek uzupełnię sobie tutaj z wyjątkiem może tego slajdu:
Ciekawie wygląda praca mózgownic u zakochanych:) Tak przy okazji, bawi mnie trochę neurobiologia swoim redukcjonistycznym podejściem. A to nie do końca na tym powinno polegać, lecz na czymś głębszym. Czymś, o co dopiero się ociera współczesna nauka. Czymś, czego nie potrafię jasno zdefiniować ... jeszcze. Muszę mieć na to chyba nieco więcej czasu. Całe życie?

środa, 5 marca 2014

Droga do domu

I:\orbiter\ch7\esero\goinghome\goinghome.htm
Nie udało mi się pokazać Orbitera w CAMK'u. Niemniej, tak jakoś od tego czasu troszeczkę się nim bawię. Właśnie utknąłem sobie gdzieś w przestrzeni:
Po lewej za mną lśni Orion, po prawej Ziemia w cieniu. Drobne 37997 km drogi od miejsca w którym aktualnie jestem. 
Chciałoby się wrócić. Niestety wprost się nie da. Reguły bowiem ustalają Isaac Newton wraz z Keplerem. Niestety, nie skorzystam z nich gdyż nigdy nie byłem mocny z fizyki oraz matmy. Pozostanie mi zatem chyba działanie na pałę. Niech sobie przypomnę, trzeba będzie: zbliżyć się, wyhamować, oddalić, jeszcze raz zbliżyć, znowu włączyć hamowanie, oddalić. Wszystko to najprawdopodobniej parę razy.  Potem dobrać podejście tak,  by się nie spalić. Jedno podejście - dodam, bo na powtórkę nie będzie miejsca. Tym różnią się właśnie symulacje które lubię od gierek w których ilość podejść jest bez znaczeń. O ile się nie spalę, znając życie zaliczę nie tyle twardy grunt, co ... ocean. Lodowaty? Pewnie tak, a potem, cóż ... zostanie mi kajaczek oraz zapewne długa droga na piechotę. Zabawnie mi się pisze to i czyta - choć bowiem jest to opis symulacji, brzmi jak ... fragment wyjęty żywcem z Żywota pilota poczciwego DG4;) Ot, taka tam zabawa znaczeniami. A, zapomniałbym o ESERO. Że istnieje. Pierwsza iteracja rozpoczęta. Sprzęt musi na siebie pracować.

niedziela, 2 marca 2014

Jest sobie takie miejsce ...

I:\outdoordisk\DzienDzieckawCNK\DzienDzieckaCNK.htm
I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\camk\CAMK.htm 
Jest sobie takie miejsce w Warszawie które mogę odwiedzać stale. Mam na myśli Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Tak było i tym razem. Mając do powrotu nieco czasu, spędziłem w nim przeszło godzinę:

Po raz kolejny podziwiałem szybowiec Otto Lilienthala, makiety statków kosmicznych z programów Apollo i Gemini, starałem się wczuć w ten miniony czas gdzie ludzie chyba mieli w sobie więcej pasji nietrwonionej  w budowanie wizerunków na Facebooku. Przechadzając się po prawie pustych salach starałem się wczuć w ten czas. Jest sobie takie miejsce ... bez interaktywnych bajerów, bez nadmiaru publiki, w samym centrum Warszawy. W sam raz, by je odwiedzić jeśli mamy nieco wolnego czasu zanim odjedzie autobus czy pociąg zabierający nas do domu.

sobota, 1 marca 2014

Wirtualny Wszechświat, CAMK, 24 luty 2014

I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\camk\CAMK.htm
Nie mam zbyt wiele czasu by się rozpisywać, zatem w największym możliwym skrócie: prezentacja Wirtualny Wszechświat wygłoszona w ramach Spotkań z Astronomią organizowanych przez Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie za nami. Opowiadałem rzecz jasna o WorldWideTelescope. Obok umieściłem sobie na pamiątkę zdjęcie - w tle widać Jima Gray'a o którym wspomniałem w swojej części wystąpienia. Żałuję natomiast, że nie wspomniałem o Dobsonie, którego postać również inspirowała powstanie WWT. Dowiedziałem się o tym przypadkiem, gdy Curtis wspomniał o tym w poście opublikowanym tuż po śmierci Dobsona w grudniu ubiegłego roku.  Moją prezentację można przejrzeć tutaj, pokazałem też dwa z seansów którymi były Malowane Niebo oraz Piękno Kosmosu.  Omówiłem też pokrótce omówiłem sposób ich tworzenia. Niestety, nie udało mi się pokazać Orbitera, chociaż miałem takie plany. Problemy techniczne, z którymi musieliśmy się uporać przed rozpoczęciem prezentacji pochłonęły nieco czasu. Kamil opowiadał o Glorii. Z jego wystąpienia najbardziej chyba utkwił mi w pamięci Personal Space. Całkiem ciekawe -  zrobiłem sobie nawet zrzut ekranowy odpowiadający miejscu i dacie naszego wystąpienia:
Pokazany został również sposób posługiwania się pierwszym z teleskopów udostępnionych w ramach Glorii szerokiej publiczności. Jest nim TAD znajdujący się na Teneryfie. Kamil wykonał też przy jego pomocy zdjęcie Słońca. Aktualnie w sieci znajduje się 17 teleskopów. Na ile będą one dostępne w podobny sposób jak TAD tego nie wiem. Uwzględniając jednak fakt, że dostęp do sieci ma być darmowy na pewno warto śledzić prace związane z integracją kolejnych maszyn. I to by było chyba wszystko. Na zakończenie przypomnę, że całość dokumentacji związanej z WorldWide Telescope o którym opowiadałem w mojej części prezentacji można znaleźć na EuHou.