czwartek, 7 maja 2009

Obserwujemy start.

04
Powyższa grafika przedstawia siły działające na statek kosmiczny w drodze na orbitę. Niebieska strzałka to wektor siły ciągu, zielona reprezentuje siłę nośną, czerwona to opór aerodynamiczny, żółta to siła grawitacji wreszcie biała reprezentuje siłę  wypadkową. Aby wywołać wyświetlanie sił wystarczy klawiszem F4 wywołać menu główne, następnie kliknąć przycisk Visual helpers i włączyć to, co chcemy oglądać w zakładce Forces. Oczywiście, możemy też przyjąć inny punkt widzenia, przenosząc się klawiszem F1 do wnętrza statku i obserwując wartości odnoszące się do ruchu względem powierzchni Ziemi:
 05
Obie grafiki pochodzą ze stworzonego wczoraj przeze mnie albumu w którym staram się pokazać różne sposoby wyświetlania wartości fizycznych związanych z wejściem statku kosmicznego na orbitę wokół Ziemi:
00
Nie jestem dydaktykiem fizyki - myślę jednak, że każdy kto nauczaniem fizyki się zajmuje może wykorzystać Orbitera jako narzędzie do tworzenia żywych, dynamicznych prezentacji, mogących w znacznym stopniu podnieść atrakcyjność prowadzonych zajęć. Nie znam wprawdzie tego rodzaju prób prowadzonych w Polsce, jednak to co znajduję w anglojęzycznym Internecie wygląda intrygująco. Zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy. Orbiter nie tylko posiada możliwość wyświetlenia różnorodnych danych, lecz jest też wyposażony w narzędzia do ich zapisu. Działanie jednego z nich widać na grafice poniżej:
18 
Flight Data Monitor, o którym właśnie mowa,  umożliwia wyświetlenie i zapis do pliku tekstowego niektórych wartości związanych z lotem. Ja zdecydowałem się monitorować wysokość, ciśnienie statyczne oraz dynamiczne z częstotliwością próbkowania 10Hz. Wygenerowany, przykładowy plik tekstowy jest do pobrania tutaj. Jego struktura umożliwia bezproblemową dalszą obróbkę np. w aplikacji do wizualizacji danych. I to w zasadzie wszystko. Na koniec - to, co siłą rzeczy tylko skrótowo zasygnalizowałem w tym poście jest szczegółowo i przejrzyście opisane prostą angielszczyzną w towarzyszącym Orbiterowi manualu. Można go pobrać jako pdf znajdujący się pod tym linkiem

Brak komentarzy: